W Roku Sienkiewiczowskim uczniowie Szkoły Podstawowej w Zręczycach z wizytą w Oblęgorku

W Roku Sienkiewicza uczniowie Szkoły w Zręczycach odwiedzili Jego Muzeum w Oblęgorku i zwiedzili Ziemię Świętokrzyską.

18 października br. uczniowie z klasy IV, V a, V b i VI pod opieką p. H. Dziewońskiej, p. M. Lenart, p. A. Pilch i p. A. Toczek wyjechali na dwudniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie, której celem było poznanie przyrodniczych i historycznych atrakcji tego regionu. Pierwszym  punktem wyjazdu było zdobycie Łysej Góry zwanej Świętym Krzyżem o wysokości 594 m n.p.m. Po dotarciu na szczyt, uczniowie mieli okazję obserwować  gołoborza z tarasu widokowego oraz piękną, jesienną, trochę spowitą we mgle panoramę świętokrzyską. Następnie zwiedzali Bazylikę pw. Trójcy Świętej, gdzie otrzymali błogosławieństwo relikwiami Krzyża Świętego oraz oglądali podziemną Kryptę Jeremiego Wiśniowieckiego.

Następnym punktem wycieczki była wizyta w muzeum poświęconym Henrykowi Sienkiewiczowi w Oblęgorku, będącym kiedyś miejscem jego letniego wypoczynku i pracy. Uczniowie mieli okazję zobaczyć liczne pamiątki pisarza m.in. portrety rodzinne, zbiory literackie oraz fotokopię dyplomu noblowskiego z 1905 roku. Uczniowie byli pod wielkim wrażeniem tego co zobaczyli, a szczególnie spodobało im się poszukiwanie i odkrywanie eksponatów ukrytych za tajemniczymi drzwiami i w sekretnych szafkach. Z Oblęgorka wycieczka udała się do miejscowości Zagnańsk, gdzie można było zobaczyć i podziwiać jedno z najstarszych polskich drzew, którym jest dąb „Bartek”.

Drugiego dnia odbyła się wspaniała lekcja przyrody  w Jaskini Raj. Na wszystkich ogromne wrażenie wywarła piękna szata naciekowa. Uczniowie mieli okazję podziwiać stalaktyty, stalagmity oraz kolumny naciekowe. Na wybrańców spadły „kropelki szczęścia”. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Krzemionkach Opatowskich, gdzie uczniowie wędrowali podziemnym korytarzem prehistorycznej kopalni krzemienia pasiastego i oglądali rekonstrukcję pradawnej wioski. Ostatnim punktem pobytu były Kurozwęki. Uczniowie mieli okazję podziwiać z bliska jedyne w Polsce stado bizonów amerykańskich. Następnie zwiedzali wnętrza kurozwęckiego Pałacu Popielów o XIV – wiecznym rodowodzie. Zapoznali się również z historią pałacu oraz zamieszkujących go rodów.

W czasie wycieczki uczniowie zobaczyli wiele wspaniałych miejsc, które są elementem dziedzictwa przyrodniczego i historycznego naszego kraju. Będąc w Oblęgorku mieli okazję oddać hołd Wielkiemu Polakowi – Henrykowi Sienkiewiczowi, który jest Patronem naszej szkoły. Pomimo nie najlepszej pogody i lekkiego zmęczenia uczniowie wrócili z wycieczki bardzo zadowoleni i pełni niezapomnianych wrażeń.

[Not a valid template]

źródło: http://spzreczyce.szkolnastrona.pl/

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content