Uczennice ze szkół w Niegowici i w Bilczycach wśród 10 najlepszych w powiatowym konkursie ortograficznym – gratulujemy.

Uczennice ze szkół w Niegowici oraz w Bilczycach znalazły się wśród 10 najlepszych z powiatu wielickiego w II Powiatowym Konkursie Ortograficznym. Julia Lisowska, uczęszczająca do Szkoły Podstawowej w Niegowici zajęła V miejsce, a Patrycja Tuleja z Szkoły Podstawowej w Bilczycach X miejsce. O wrażeniach związanych z konkursem opowiedzą same uczennice.

16 lutego w Wieliczce odbył się Powiatowy Konkurs Ortograficzny, w którym reprezentowałam Szkołę Podstawową w Niegowici. Zajęłam w nim 5 miejsce, a wcześniej wzięłam udział w eliminacjach szkolnych. Ortografią interesuję się „od zawsze”, ciekawiła mnie pisownia trudnych słów oraz zasady interpunkcji. Zawiłe reguły polskiej ortografii są mi dobrze znane. Wiele czasu poświęciłam na przygotowanie się w domu do konkursu. Dyktando nie stanowiło dla mnie trudności,  większym problemem okazało się wyszukiwanie i poprawianie błędów w tekście i nad tym teraz będę pracować.

– podsumowuje Julia.

 

 

Wiele czasu na przygotowania do konkursu poświęciła także uczennica z szkoły w Bilczycach, Patrycja Tuleja.

Jak oceniasz poziom tegorocznego konkursu ortograficznego?

Uważam, że poziom konkursu był wysoki. Wymagał nie tylko doskonałej znajomości zasad ortograficznych, ale też umiejętności dostrzegania błędów, wyłapywania ich w tekście, co nie jest sprawa łatwą. Trzeba być niezwykle uważnym. Nie było łatwo, ale starałam się jak najlepiej poradzić sobie z zadaniami konkursowymi

Które zadania okazały się dla Ciebie najtrudniejsze?

Największą trudność sprawiło mi klasyczne dyktando, gdyż pojawiło się w nim wiele słów, których nie znałam.  Tym samym nie wiedziałam, jak powinny być one zapisane. Test słownikowy również nie należał do najłatwiejszych. Praca pod presją czasu też powoduje, że to co powinno być łatwe, staje się trudne.

Czy przygotowywałaś się jakoś specjalnie do tego konkursu?

Nie ukrywam, że dość intensywnie przygotowywałam się do zmagań konkursowych. Można powiedzieć, że ferie spędziłam w towarzystwie słownika ortograficznego oraz testów, które miały mi pomóc w przygotowaniu się do konkursu. Powtarzałam zasady ortograficzne, ale też sporo czasu poświęciłam na pracę ze słownikiem w ramach szybkiego wynajdywania słów z trudnością ortograficzną.

Jak uważasz, warto było wziąć udział w tym przedsięwzięciu?

Uważam, że warto było uczestniczyć w konkursie bez względu na wynik. Zawsze jest to jakieś nowe doświadczenie, możliwość sprawdzenia się w sytuacji pozaszkolnej, ale także poznanie mocnych  i słabych stron. Uświadomienie sobie co umiem, a nad czym powinnam popracować. Poza tym udział w jakimkolwiek konkursie wymaga przygotowania, więc zdobyta w ten sposób wiedza – dodatkowa- jest czymś, co nam – jako uczestnikom zostaje.

Czy masz już jakieś doświadczenie związane z udziałem w konkursach pozaszkolnych?

To był mój pierwszy konkurs poza murami szkoły i z udziałem innych uczniów, co stanowiło dla mnie dodatkowy stres. Pocieszeniem jest to, że nie tylko ja odczuwałam ten niepokój, ale był on widoczny i odczuwalny również wśród pozostałych uczestników.  Myślę, że to wszystko też ma uzasadnienie w tym, że przez ostatnie półtora roku byliśmy pozbawieni uczestnictwa w jakichkolwiek konkursach.

Co poradziłabyś młodszym kolegom, którzy w przyszłości chcieliby uczestniczyć w podobnym konkursie?

Przede wszystkim na co dzień zwracać uwagę na poprawność ortograficzną, analizować błędy, dokonywać ich poprawy. No i przede wszystkim czytać, czytać, czytać…, bo w ten sposób  i poszerzamy słownictwo i utrwalamy poprawność zapisu

 

II Powiatowy Konkurs Ortograficzny dla szkół podstawowych pod patronem honorowym starosty wielickiego, jest kontynuacją Powiatowego Konkursu Ortograficznego dla gimnazjum, który organizowany był od piętnastu lat. Tegoroczny konkurs składał się z trzech części: dyktanda ortograficznego, testu sprawdzającego znajomość zasad ortograficznych (korekta tekstu) oraz praktycznego korzystania ze słownika ortograficznego. Zwycięzcą tegorocznej edycji został Jakub Lauraniec ze Śledziejowic, a kolejne miejsca zajęli Magdalena Sykała (SP nr 1 w Wieliczce) oraz Aleksandra Gębarowska z SP nr 2 w Wieliczce. 

Serdecznie gratulujemy wysokich wyników wszystkim uczestnikom konkursu, a szczególnie uczennicom Julii Lisowskiej i Patrycji Tuleja. 

Foto: Patrycja Tuleja, Julia Lisowska, Powiat Wielicki.

Źródło: Powiat Wielicki.

Autor: Redaktor1

Udostępnij post na:

Skip to content