UBRAĆ SIĘ PO KRAKOWSKU. Zaproszenie na spotkanie i prelekcję.

 

Zainteresowanych kulturą ludową, a w szczególności krakowskim strojem ludowym są zaproszeni na spotkanie „Jak się nosić po Krakosku? Strój wyróżnikiem kulturowym Krakowiaków”. Bezpłatne spotkanie odbędzie się w poniedziałek 24 kwietnia br. o godz. 18.00 w Domu Kultury w Siedlcu w gminie Bochnia. Prelegentem będzie pan Patryk Rutkowski, etnolog i badacz kultury ludowej.

Zapraszamy przedstawicieli domów kultury, kół gospodyń, stowarzyszeń i pozostałe osoby zainteresowane tym tematem. Po spotkaniu możliwe konsultacje indywidualne. Serdecznie zapraszamy i prosimy o wstępną informację dotycząca liczby uczestników. Jest to podyktowane rodzajem sali potrzebnej na prelekcję

– zachęca Stowarzyszenie. 

Patryk Rutkowski to etnolog, badacz kultury ludowej, choreograf oraz pedagog. Ekspert ds. Folkloru Polskiej Sekcji CIOFF, zastępca przewodniczącego Komisji ds. Kultury Tradycyjnej. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego (geografia oraz etnologia i antropologia kulturowa) oraz Dwuletniego Studium Tańca – specjalizacja Taniec Ludowy organizowanego przez Nowohuckie Centrum Kultury. Wykładowca Kursu dla Instruktorów Tańca Ludowego. Współwłaściciel firmy Szafa ETNOgrafa zajmującej się badaniami etnograficznymi, rekonstrukcją oraz szyciem strojów ludowych i odzieży stylizowanej polskim folklorem.

Organizatorem spotkania jest Stowarzyszenie Artystyczna Dolina Raby, powstałe marcu w 2013 r. w celu animacji życia kulturalno – społecznego i artystycznego oraz ochrony dziedzictwa narodowego i kulturowego regionu.

Ubiór chłopski był głównym wyznacznikiem odrębności społecznej. Oprócz swojej funkcji praktycznej czy ochronnej stanowił złożony zbiór semantycznych kodów informujących o pochodzeniu właściciela (identyfikacja lokalna, regionalna, narodowa) jego statusie społecznym i materialnym, wieku, wyznaniu i indywidualnych upodobaniach. 

Zapisy pod numerem telefonu 515387050.

 

Źródło: Stowarzyszenie Artystyczna Dolina Raby. 

Autor: Redaktor3

Udostępnij post na:

Skip to content