„U Bolka” czy „Pod Żaglem”?

„Lody, lody dla ochłody!” – te słowa kojarzą się z bałtycką plażą i sprzedawcą zimnych słodkości w najbardziej upalne dni… Jeśli jednak aktualnie nie wygrzewamy się nad morzem, możemy chociaż wybrać się na pyszne lody do Gdowa. Mamy tu do wyboru zarówno lokale z wieloletnią tradycją, jak i nowe miejsca. Dziś zapraszamy na rozmowę z Panią Magdaleną Surowiec, współwłaścicielką najstarzej kawiarni w Gdowie, jutro zaprosimy do najmłodszej lodziarni.

„U Bolka” czy „Pod Żaglem”?

Pierwszy sklep z lodami w Gdowie znajdował się przy ul. Łapanowskiej. Tam dziadek właścicieli obecnej kawiarni „Pod żaglem” miał swoją budkę, w której sprzedawał lody. Były to lata 50- te lub 60-te. Natomiast w kolejnej dekadzie swoją działalność przeniósł do obecnej siedziby kawiarni. Wyrabiane na miejscu lody były znakomite; niektórzy turyści byli zdania, że „najlepsze lody w Krakowie są w… Gdowie”.

Od 2000 roku obecni właściciele – państwo Magdalena i Łukasz Surowcowie kontynuują rodzinny interes. Kawiarnia potocznie zwana „U Bolka” po śmierci założyciela zmieniła nazwę na „Pod żaglem”. Jej duszą jest teraz pani Magdalena.

– Gdzie się podziała mozaika przedstawiająca żagiel, która kiedyś widniała nad wejściem do lokalu?

– Niestety budynek wymagał remontu i nie udało nam się uratować mozaiki. Jednak już niebawem powstanie nowy projekt żagla i kawiarnia odzyska swój dawny symbol.

– Od 50 lat miejsce stworzone przez „Pana Bolka” wciąż funkcjonuje. Czy zapraszacie nadal tylko na lody?

– Cały czas staramy się poszerzać swoją ofertę. Niedawno wprowadziliśmy do niej gofry, a także pyszne deserki m.in. z granolą, serkiem mascarpone, jogurtem naturalnym, bitą śmietaną. Jeśli akurat nie macie ochoty na lody, to serdecznie zapraszamy na kawę i ciasto!

– Jaki smak lodów najczęściej wybierają klienci?

– W kawiarni z tradycjami najczęściej tradycyjne smaki, czyli: śmietankę, truskawkę i czekoladę. Jednak ostatnio sorbety również cieszą się dużą popularnością. Dzieci natomiast uwielbiają lody o smaku gumy balonowej.

– Czy lody sprzedają się także zimą?

– Niestety nie. Sezon zaczyna się dopiero, gdy nadejdą pierwsze ciepłe dni, a kończy się w październiku. W tym roku jest nietypowo, dla całej branży gastronomicznej przyszedł bardzo ciężki czas. Jednak wierzymy, że dzięki wsparciu gdowian i turystów razem damy radę! W prowadzenie naszego biznesu wkładamy całe serce. Jesteśmy razem już trzecie pokolenie i mamy nadzieję, że tak będzie nadal.

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content