TYM ODDYCHA GDÓW. Mobilne płuca zbadały stan powietrza przed urzędem gminy.

„Stan dobry” wskazały mobilne płuca Polskiego Alarmu Smogowego, umieszczone przed budynkiem urzędu gminy Gdów. Innowacyjna instalacja „Zobacz, czym oddychasz” oddychała gdowskim powietrzem od 14 lutego, wskazując aktualny stan powietrza.

Dwumetrowy model ludzkich płuc „oddycha”, pochłaniając zanieczyszczenia powietrza, które osiadają na białej materii pokrywającej instalację. Modelowe płuca pokrywają się pyłem i – zależnie od poziomu zanieczyszczenia powietrza – przybierają grafitowy, a nawet czarny kolor. (…)  każdy mieszkaniec może się sam przekonać, ile pyłów odkłada się każdego dnia w naszych płucach.

– informował urząd gminy Gdów. 

Celem kampanii „Zobacz, czym oddychasz”, realizowanej we współpracy ze Stowarzyszeniem Program Czysta Polska jest ukazanie jakie zanieczyszczenia mogą osadzać się w płucach mieszkańców a także zachęta do wymiany nieefektownych pieców i kotłów grzewczych, a pośrednio także do ocieplania domów. 

Wyniki pomiarów nie są zadowalające, co wskazuje stan płuc po 14 dniach filtrowania powietrza przez mobilne płuca. Dodatkowym atutem przy trwających pomiarach w naszej Gminie była pogoda tj. silne wiatry i deszcz, który sprzyjał niwelowaniu smogu. Na tle prowadzonych pomiarów w innych miejscowościach nasza Gmina wypada nie najgorzej (…) Po dwóch tygodniach pracy mobilnych płuc możemy wnioskować, że dotychczasowa wymiana kotłów pozytywnie wpłynęła na jakość powietrza w Gdowie 

– podsumował ekodoradca Gminy Gdów, pani Anna Osielczak. 

Kampania „Zobacz, czym oddychasz! Zmień to!” jest realizowana w ramach projektu LIFE-IP MALOPOLSKA/LIFE14 IPE PL021. Projekt współfinansowany jest ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz we współpracy ze Stowarzyszeniem Program Czysta Polska. 

  

Foto: „Mój Gdów”.

Źródło info: Gmina Gdów. ; Ekodoradca: gmina Gdów. 

Autor: Redaktor3

Udostępnij post na:

Skip to content