,,Tydzień dobrego chleba” w gdowskim przedszkolu

Przewodnim hasłem tegorocznego „Tygodnia Dobrego Chleba” w Przedszkolu Samorządowym Gdowie stało się zdanie „Dziel z innym swój chleb a lepiej będzie Ci smakował”, tak to plakat zapowiadał i zapraszał do wyjątkowej pełnej działań akcji.
Rozpoczęliśmy w poniedziałek dzieląc zakwas do kubeczków. Każdy chętny rodzic mógł zabrać go razem z przepisem. Zakwas należało dokarmiać do czwartku tworząc z niego zaczyn, następnie według przepisu połączyć ze wszystkimi wskazanymi produktami i upiec chleb.
W trakcie tego tygodnia dzieci poznawały historię powstawiania chleba – „Od ziarenka do bochenka”
Odwiedzały piekarnie, odbywały wycieczki do miejsc, w których można było zobaczyć jak w dawnych czasach wytwarzano mąkę i piekło chleb.

Wielką niespodzianką dla przedszkolaków były odwiedziny pana piekarza Pawła Zabdyra, który opowiedział o swojej pracy, o wyrabianiu ciasta, dzieci też samodzielnie mogły z ciasta zrobić bułeczki, a dzięki paniom z kuchni później je upiec i ze smakiem zjeść
W ostatni dzień, piątek, dzieci przynosiły kilka kromek upieczonego w domu chleba, oraz inne zdrowe produkty do wykonania kanapek. Atmosferę tego dnia uświetniły Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Fałkowic. Odwiedziły każdą grupę, pomagały robić kanapki, opowiadały jak to dawniej w domach piekło się zawsze chleb. Pokazały także swoje piękne rękodzieła – serwet, stroiki, ozdoby choinkowe. To spotkanie było miłym przeżyciem zarówno dla przedszkolaków jak i gospodyń.
Pyszne kanapki stały się poczęstunkiem dla rodziców i opiekunów odbierających swoje pociechy tego dnia z przedszkola
Nie można jeszcze zapomnieć o wspaniałych pracach plastycznych, które zdobiły przedszkole w czasie trwania akcji…Bo chleb to piękna Polska tradycja…

[Not a valid template]

Ewelina Filipiak, Joanna Paszkot

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content