Przypominamy, że od 1 kwietnia trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań NSP 2021. Pamiętajmy, że udział w spisie powszechnym jest obowiązkowy. Jedną z możliwości dokonania tych formalności jest samospis. Być może znajdziesz chwilę na to właśnie teraz, w czasie długiego weekendu? Pamiętajmy też o naszych Seniorach, pomóżmy im się spisać, nie muszą tego robić własnoręcznie.
1. Oficjalna strona, przez którą wejdziesz do aplikacji, aby dokonać samospisu to spis.gov.pl Od pierwszego poprawnego logowania do aplikacji masz 14 dni na wypełnienie formularza. Warto dodać, że osoby, które spiszą się przez internet mają szansę powalczyć o nagrody w zorganizowanej loterii, szczegóły na stronie: www.loteria.spis.gov.pl/
2. Jeśli nie spisaliśmy się sami przez internet od 4 maja mogą do nas zadzwonić rachmistrzowie spisowi
Rachmistrzowie telefoniczni rozpoczną pracę od 4 maja br. I będą dzwonić z numeru: 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Rachmistrz spisowy ma nadany oficjalny identyfikator wydany przez Wojewódzkie Biuro Spisowe zawierający imię i nazwisko, numer, godło, informację o przetwarzaniu danych osobowych. Tożsamość rachmistrza można sprawdzić na infolinii spisowej pod numerem 22 279 99 99, a po 4 maja również poprzez dedykowaną aplikację dostępną na stronie spis.gov.pl.
Z uwagi na panującą pandemię koronawirusa, decyzją Generalnego Komisarza Spisowego rachmistrzowie nie będą realizować wywiadów bezpośrednich (i odwiedzać respondentów w domach) aż do odwołania. Osoby, które pukają do drzwi i podają się za rachmistrzów są oszustami. Prosimy zgłaszać takie przypadki na policję i upewnić się, że nasi bliscy seniorzy mają tego świadomość.
3. Pomóż seniorowi spisać się bezpiecznie
Jeśli wśród Państwa bliskich, znajomych, sąsiadów są osoby starsze, które nie posiadają komputera lub mają kłopot z obsługą telefonu, pomóżmy im bezpiecznie zrealizować obowiązek spisowy w najdogodniejszej dla nich formie: samospisu internetowego (w domu lub punkcie spisowym) albo w formie rozmowy telefonicznej z rachmistrzem.
Jeśli seniora spisał współmieszkaniec lub senior spisał się sam (np. z czyjąś pomocą przez Internet albo poprzez infolinię spisową), zrealizował tym samym swój obowiązek udziału w spisie. Nikt nie ma prawa do niego zadzwonić w tej sprawie. Takie kontakty mogą być próbą wyłudzenia danych.
wszystkie niezbędne informacje dotyczące Spisu Powszechnego znajdują się na stronie www.spis.gov.pl.
źródło: spis.gov.pl