Trwa remont 150-letniego pomnika generała Dąbrowskiego w Pierzchowie

Trwa remont 150-letniego pomnika generała Dąbrowskiego w Pierzchowie. Po przeprowadzeniu koniecznych prac konserwatorskich, 11 listopada planowane są tym miejscu uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości. 
Wiosną br. Wójt Gminy Gdów wystosował pismo do Instytutu Pamięci Narodowej, na ręce Dyrektora Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa pana Adam Siwka, z prośbą o współfinansowanie zadania „Renowacja i konserwacja obelisku upamiętniającego miejsce urodzenia gen. Jana Henryka Dąbrowskiego w Pierzchowie”. Dzięki wsparciu IPN, które podjęło się finansowania zadania rozpoczęły się prace konserwatorskie, które aktualnie obejmują pierwszą fazę oczyszczania postumentu, usuwanie nawarstwień i przemalowań, renowację ogrodzenia. Finał prac zaplanowano na koniec października (…)
– informuje Gmina Gdów. 
 
Pomnik pamięta czasy zaborów, wojen światowych. Kiedyś otoczony sadem dworskim i lipami, wznosił się tuż nad brzegiem Raby. Dziś rzeka zmieniła swe koryto, ale urok i symbolika tego wyjątkowego miejsca pamięci narodowej pozostaje ta sama – przypomina, o wielkiej wartości jaką jest wolność narodu oraz o roli „Mazurka Dąbrowskiego” i generała Jana Henryka Dąbrowskiego w jej odzyskaniu. Wzniesiony w miejscu urodzenia bohatera hymnu narodowego, ma więc szczególne znaczenie.

Przyklaskuję też bardzo trafnemu pomysłowi kilku patriotycznych obywateli obwodu bocheńskiego, że zrobiwszy pomiędzy sobą składkę, wznieśli pomnik jen. Henrykowi Dąbrowskiemu, w miejscu gdzie się urodził, to jest we wsi Pierzchowcu pod Gdowem. Pomnik ten wykuty z kamienia pińczowskiego stanął w ogrodzie na końcu lipowej ulicy. To ciche uczczenie miejsca, gdzie się urodził bohater narodowy, ma coś więcej do serca przemawiającego, niż stawianie monumentu na rynku miejskim, przy huku trąb (…). Pomnikiem wzniesionym na cześć takiego męża szczyci się teraz nasza podgórska okolica” [1].

– pisano w prasie dokładnie rok po jego odsłonięciu.

Dokładnie 20 lipca 1872 roku – by uczcić 75. rocznicę pierwszego odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” i powstania Legionów Polskich we Włoszech, odsłonięto w Pierzchowcu (Pierzchowie) pomnik generała Jana Henryka Dąbrowskiego. W dawnym dworskim ogrodzie, z inicjatywy: gen. Ignacego Kruszewskiego, Atanazego Benoe, Ludwika Michała Kępieńskiego i Romana Włodka z Dąbrowicy, w pobliżu nieistniejącego już dworu, został wzniesiony pomnik. Prosty w kształcie obelisk wykonany przez krakowskiego kamieniarza Edwarda Stehlika wykonano z piaskowca, a jego frontową ścianę zdobi „Panna” – herb rodowy Dąbrowskich. Poniżej herbu wyryto informujące, że: „TU W PIERZCHOWCU WE DWORZE / URODZIŁ SIĘ D. 2 SIERPNIA 1755 / NACZELNIK LEGIONÓW / POLSKICH GENERAŁ / JAN HENRYK / DĄBROWSKI”. Przybywające tu osoby, mogą także odczytać wyryte w oryginalnej pisowni słowa pieśni napisanej przez Józefa Wybickiego: „JESZCZE POLSKA NIEZGINĘŁA / MARSZ MARSZ DĄBROWSKI / Z ZIEMI WŁOSKIEJ DO POLSKIEJ”.

W Pierzchowie – w tym szczególnym miejscu hymn narodowy zawsze wybrzmiewa w sposób szczególny podczas mniejszych i większych spotkań, czy dużych oficjalnych uroczystości, które są tu organizowane od wielu, wielu lat. Można przypuszczać, że zanuciły go w maju 1928 roku postacie, które odwiedziły to miejsce 10 lat po odzyskaniu przez Polskę Niepodległości czy młodzież tutejszej szkoły, która po odnowieniu pomnika i zbudowaniu słupków ogrodzenia we wrześniu 1930 r. posiała tu kwiaty. Szczególnie cenna dla tutejszej społeczności była także ziemia, na której stoi pomnik. Jak czytamy w kronice pierzchowskiej szkoły, Związek Strzelecki z Bochni wraz z kilkunastoma mieszkańcami Pierzchowa zabrał ziemię spod pomnika i zawiózł do Krakowa na Sowiniec na pogrzeb Józefa Piłsudzkiego, by przekazać ją na budujący się kopiec marszałka. Hymn Polski zaśpiewał tu i uczcił postać generała Dąbrowskiego Ojciec Święty Jan Paweł II, który jeszcze jako Karol Wojtyła – wikary niegowickiej parafii, w 1958 roku przybywał tu z młodzieżą, by właśnie przy pomniku odśpiewać hymn, co potwierdzają zapisy w kronice parafialnej oraz świadkowie tych wydarzeń. W tym historycznym miejscu często organizowane są także gminne pikniki historyczne, Rajdy Konne Szlakiem Kopców Historycznych i Miejsc Pamięci Narodowej Ziemi Wielickiej. To także miejsce pikników historycznych, zlotów młodzieży, poetów, zwieńczenie rajdów konnych, motorowych i samochodowych. Swego czasu miejsce to odwiedzili także Biskupi, potomek generała Jana Henryka Dąbrowskiego czy Marszałek Senatu. 

***

10 marca 2022 r. minęło 200 lat od śmierci Józefa Wybickiego, autora słów „Mazurka Dąbrowskiego”, a rok 2022 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Józefa Wybickiego, o czym pisaliśmy na naszym portalu TUTAJ.

O 95-tej rocznicy ustanowienia „Mazurka Dąbrowskiego” hymnem narodowym pisaliśmy na naszym portalu TUTAJ.,

a w lipcu, w rocznicę odsłonięcia pomnika, pisaliśmy TUTAJ.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: [1]. Artykuł w „Dzienniku mód paryskich”, Rok I, Nr 21, „str. 248”, 1 sierpnia 1873 r.

 

Foto: Mój Gdów.

 

Autor: Redaktor3

Udostępnij post na:

Skip to content