TRWA AKCJA MIKROWYPRAWA – MOC PRZYGÓD.

Przypominamy o trwającej do końca maja akcji „Mikrowyprawy – moc przygód”. Wejściem na kopiec generała Jana Henryka Dąbrowskiego w Pierzchowie oraz zrobieniem sobie pamiątkowego zdjęcia będzie można przez cały maj upamiętnić dokonania znanych Polaków. Organizatorzy czekają na zdjęcia przez cały maj, a autorów najlepszych nagrodzą upominkami. Do udziału w akcji „Mikrowyprawy – moc przygód” zachęcają Fundacja Plenerownia wraz z Gminą Gdów

Zapraszamy mieszkańców i turystów do wyzwania polegającego na zdobyciu Kopca Jana Henryka Dąbrowskiego w Pierzchowie. Nawiązując do wyczynów polskich sportowców, odkrywców, zdobywców, np. himalaistów, itd. poprosimy by na szczycie sfotografowali się z polską flagą, a zdjęcia wraz z opisem wyczynu Polaków, których chcieliby swoją aktywnością przypomnieć, przesłali do nas na konkurs. Sfotografuj się z flagą  i opisem wyczynu Polaków, który upamiętnia Twoja wyprawa i prześlij na adres ekomuz.pl@gmail.com, a my postaramy się nagrodzić Wasze pomysły

– zachęcają Organizatorzy, którzy na miejscu przygotowali także dodatkową atrakcję –  Geocaching. W pobliżu Kopca jest umieszczona skrytka ze „skarbem”, którą trzeba odszukać za pomocą GPS, jako dodatkowa forma promocji wiedzy o symbolach narodowych.

2 sierpnia 1755 r. w Pierzchowcu urodził się Jan Henryk Dąbrowski. Miejscowość w latach późniejszych została przyłączona do Pierzchowa. Niestety dwór, w którym przyszedł na świat twórca Legionów Polskich we Włoszech i bohater hymnu narodowego, nie przetrwał do dnia dzisiejszego. W dawnym dworskim ogrodzie w pobliżu nieistniejącego już dworu, został wzniesiony pomnik. Obelisk wykonany przez krakowskiego kamieniarza Edwarda Stehlika został odsłonięty dokładnie 20 lipca 1872 roku – by uczcić 75. Rocznicę pierwszego odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” i powstania Legionów Polskich we Włoszech. Prosty w kształcie obelisk wykonano z piaskowca, a jego frontową ścianę zdobi „Panna” – herb rodowy Dąbrowskich. Poniżej herbu wyryto informujące, że: „TU W PIERZCHOWCU WE DWORZE / URODZIŁ SIĘ D. 2 SIERPNIA 1755 / NACZELNIK LEGIONÓW / POLSKICH GENERAŁ / JAN HENRYK / DĄBROWSKI”. Przybywające tu osoby, mogą także odczytać wyryte w oryginalnej pisowni słowa pieśni napisanej przez Józefa Wybickiego: „JESZCZE POLSKA NIEZGINĘŁA / MARSZ MARSZ DĄBROWSKI / Z ZIEMI WŁOSKIEJ DO POLSKIEJ”. Wtedy też miejscowi chłopi wznieśli kopiec z ziemi, który jednak nie przetrwał do dnia dzisiejszego. Udało się go jednak odbudować i poświęcić w 200. Rocznicę powstania „Mazurka Dąbrowskiego”, to jest w roku 1997. Kopiec ma 7 m wysokości i średnicę podstawy 21 m a znajdują się w nim ziemie z miejsc pamięci narodowej. Na jego wierzchołku, na półtora metrowym obelisku, widnieją napisy „Jeszcze Polska nie umarła / kiedy my żyjemy”, a u podnóża znajdują się pamiątkowe tablice. 100-lecie odzyskania niepodległości upamiętnia z kolei tablica znajdująca się na wielotonowym kamieniu. W Pierzchowie – w tym szczególnym miejscu hymn narodowy zawsze wybrzmiewa w sposób szczególny. Hymn Polski zaśpiewał tu i uczcił postać generała Dąbrowskiego Ojciec Święty Jan Paweł II, który jeszcze jako Karol Wojtyła – wikary niegowickiej parafii, w 1958 roku przybywał tu z młodzieżą, by właśnie przy pomniku odśpiewać hymn, co potwierdzają zapisy w kronice parafialnej oraz świadkowie tych wydarzeń. Więcej na ten temat:https://www.mojgdow.pl/jak-ksiadz-karol-uczyl-patriotyzmu/  . Dowody pamięci o bohaterze hymnu narodowego znajdziemy w Pierzchowie także w innych miejscach: tutejsza szkoła podstawowa nosi imię generała oraz od 3 maja 1992 r. posiada sztandar z jego wizerunkiem. W budynku znajduje się także Izba Pamięci poświęcona patronowi.

Więcej o Pierzchowie można się dowiedzieć korzystając z bezpłatnej aplikacji „Mrówka”. 

„Cudze chwalicie,
Swego nie znacie,
Sami nie wiecie,
Co posiadacie”…
– Stanisław Jachowicz.

Plac przy pomniku i kopcu generała Jana Henryka Dąbrowskiego w Pierzchowie jest miejscem organizacji wielu wydarzeń o charakterze patriotycznym.

Z okazji 200. rocznicy śmierci gen. Jana Henryka Dąbrowskiego oraz 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości zorganizowano Piknik historyczny „PRO MEMORIA” o czym można przeczytać na stronie Pierzchowa TUTAJ: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.623224741365394&type=3 . 

Ostatnio świętowano tu Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada 2022 r. , o czym można przeczytać na naszym portalu TUTAJ.

Więcej o Pierzchowie można przeczytać na nieoficjalnym profilu miejscowości na Facebooku: https://www.facebook.com/profile.php?id=100064780956958 . 

Zapraszamy osoby indywidualne, grupy, rodziny, klasy czy drużyny na kopiec w Pierzchowie! „Mikrowyprawy – moc przygód” czas zacząć!
 

Autor: Redaktor3

Udostępnij post na:

Skip to content