Od 2013 roku Gmina Gdów prowadzi walkę z barszczem Sosnowskiego. I choć nie jest to obowiązkiem gminy, co roku Gmina Gdów zabiega w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o środki na ten cel. Z dotacji WFOŚ można sfinansować zabiegi likwidacji barszczu Sosnowskiego, zakup środków chemicznych, zabezpieczenie terenu. W tym roku dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wynosiło 70% kosztów kwalifikowanych akcji, resztę dopłaciła Gmina Gdów.
Do Referatu Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska w Urzędzie Gminy Gdów można zgłaszać, gdzie na terenie naszej gminy są siedliska barszczu Sosnowskiego. Zadanie likwidacji niebezpiecznej rośliny na terenie Gminy Gdów odbywa się w 3 terminach.
Kontakt z barszczem Sosnowskiego skutkować może poparzeniami drugiego i trzeciego stopnia. Oparzenia mogą powstawać, nawet przy braku bezpośredniego kontaktu z rośliną. Rany po oparzeniach goją się bardzo długo i pozostają po nich blizny. Zachowajmy zatem szczególną ostrożność.
Wiele osób myli inne rośliny właśnie z barszczem Sosnowskiego, zatem przypominamy jak wygląda ta groźna roślina:
Barszcz Sosnowskiego osiąga nawet 4 metry wysokości. Chwast ma zieloną bruzdowaną łodygę, która w dolnej części jest pokryta fioletowymi plamkami. Jego liście są duże i szerokie (o średnicy do 150 cm), o zaostrzonych końcówkach, a kwiaty zebrane w gęsty i duży baldach są białe.
Na zdjęciach barszcz Sosnowskiego sfotografowany na terenie naszej gminy.