Trudna sytuacja epidemiczna, kontakt z sanepidem – szybciej, bo online

Niemal każdego dnia Ministerstwo Zdrowia informuje o ponad 20 tys. nowych zakażań wirusem covid-19. W naszym powiecie sytuacja jest taka samo poważna jak w całej Polsce. W wydanym wczoraj komunikacie Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Wieliczce poinformował, że do tej pory u 1783 mieszkańców naszego powiatu potwierdzono zakażenie SARS-CoV-2, z czego 1298 osób uznaje się za ozdrowieńców, 30 osób zmarło, a 455 obecnie jest zakażonych. W naszej gminie odnotowano 82 aktywne przypadki zachorowań, a od początku pandemii 250 zakażeń,  jedna osoba zmarła. 

Aby usprawniać kontakt z inspekcją sanitarną na gov.pl udostępniono elektroniczny formularz, dzięki któremu szybko i skutecznie można zgłosić sanepidowi informacje związane z COVID-19.

Koronawirus nie odpuszcza. Każdego dnia przybywa zakażonych. Przybywa też Polaków, którzy szybko i sprawnie chcieliby skontaktować się z sanepidem. Do tej pory najczęściej dzwonili. Od początku listopada dostępna jest kolejna możliwość – formularz online. To skuteczne narzędzie do szybkiego kontaktu z inspekcją sanitarną.

Do korzystania z formularza zachęca się m.in. osoby, które mają dodatni wynik testu lub miały kontakt z osobą zakażoną i zależy im na możliwie najszybszej rozmowie z pracownikiem sanepidu.

Nowy system daje także możliwość zgłoszenia informacji w imieniu innej osoby. Bez obaw, nie ma mowy o głupich żartach. Do wysłania formularza potrzebny jest profil zaufany, dzięki któremu potwierdzamy swoją tożsamość w internecie.

Formularz można znaleźć na stronie GOV.pl/koronawirus w zakładce Kontakt 

Na stronie gov.pl/koronawirus znajdziesz nie tylko formularz, ale przede wszystkim aktualne i rzetelne informacje związane z koronawirusem, w tym odpowiedzi na wiele pytań. Warto je przeczytać przed wysłaniem formularza.

A jeśli chcesz z niego skorzystać, oto jak to zrobić.

Będąc na GOV.pl/koronawirus w zakładce Kontakt kliknij przycisk Wyślij zgłoszenie. System poprosi o zalogowanie się profilem zaufanym. Jeśli nie masz jeszcze profilu zaufanego – załóż go już teraz. Szybko i przez internet. Sprawdź, jak to zrobić.

Pierwsze, co trzeba zrobić po zalogowaniu, to wybór powodu i rodzaju zgłoszenia. A te są następujące:

Jestem zakażony koronawirusem (mam pozytywny wynik testu)

Miałem bezpośredni kontakt z osobą zakażoną koronawirusem

Zgłaszam w imieniu osoby zakażonej koronawirusem (która ma pozytywny wynik testu)

Zgłaszam w imieniu osoby, która miała bezpośredni kontakt z osobą zakażoną koronawirusem

Jeśli wybierzesz pierwszą lub trzecią opcję (pozytywny wynik testu), system poprosi Cię o uzupełnienie danych (numer telefonu, e-mail, adres planowanego miejsca izolacji, itp.) oraz o podanie osób z bliskiego kontaktu.

Po wyborze drugiej lub czwartej opcji (kontakt z osobą zakażoną), system poprosi o podanie danych (numer telefonu, e-mail, adres planowanego miejsca kwarantanny, itp.). Zapyta też m.in. o to, czy znasz dane osoby z COVID-19, z którą miałeś/-aś kontakt.

Co dalej?

Zgłoszenie wysłane i? Skontaktuje się z Tobą pracownik odpowiedniej dla Twojego adresu powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej. To kolejny element, który wyklucza wykorzystywanie formularza w innych celach, niż te dla których go przygotowaliśmy.

A jakie to cele? Przede wszystkim usprawnienie komunikacji z sanepidem. Przy rosnącej liczbie zakażonych i obejmowanych kwarantanną czas oczekiwania na kontakt ze strony inspekcji sanitarnej bywa wydłużony. Formularz może być szybszy od telefonu.

System, na którym opiera się formularz, porządkuje też pracę inspektorów sanitarnych. Dzięki niemu w wygodny, nie absorbujący zbyt wiele czasu, sposób mogą śledzić m.in. liczbę zgłoszeń i stan ich realizacji.

źródło:pssewieliczka.wsse.krakow.pl; www.gov.pl/; 

 

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content