Trening karate z Sensie Bogusławem Nowakiem

Zapraszamy na rozmowę o pasji, jaką jest karate, z Sensei Bogusławem Nowakiem, który m.in w Gdowie trenuje młodych sportowców.

Proszę opowiedzieć skąd Pana zainteresowanie karate?

BOGUSŁAW NOWAK: Zawsze ciągnęło mnie do sportu, jako młody chłopiec trenowałem zapasy, później próbowałem sił w karate kyokushin, ale to nie było to. W październiku 1998 roku wziąłem trójkę swoich dzieci na trening karate i żeby nie marnować czasu, czekając do zakończenia zajęć, sam zacząłem z nimi trenować. Wygląda na to, że dopiero po trzydziestce znalazłem to, co zawsze chciałem robić i robię to do tej pory. Pamiętam, że gdy zaczynałem przygodę z karate, sekcja w Niepołomicach istniała od dwóch lat i prowadził ją sensei Paweł Janusz, który obecnie jest prezesem Akademii Karate Tradycyjnego Niepołomicach. Z czasem także i ja zacząłem trenować dzieci i młodzież.

Co sprawia Panu największą radość w trenowaniu?

BOGUSŁAW NOWAK: Bardzo lubię przekazywać swoją wiedzę młodemu pokoleniu karateków. Miłośnikiem karate nikt się nie rodzi tak po prostu, cechy karateki nabywa się na regularnych ćwiczeniach na treningach. Cieszę się, gdy widzę, jak dzieci zaczynają trenować i się rozwijają, mają coraz większą sprawność fizyczną, jak po pewnym czasie są zdyscyplinowane. Trzeba pamiętać, że karate to nie tylko samoobrona, ale to też zasady Dojo Kun, które staram się wpajać młodzieży.  Młodzi ludzie powinni dążyć do doskonałości charakteru, bronić ścieżek prawdy, krzewić ducha wysiłku, szanować zasady etykiety oraz strzec się porywczej odwagi. Wierzę, że kierując się tymi 5 zasadami wyrosną na wspaniałych ludzi.

W jakich miejscach można trenować pod Pana okiem?

BOGUSŁAW NOWAK: Prowadzę sekcje przy Centrum Kultury w Gdowie i w Krakowie na osiedlu Kliny. W budynku gdowskiego Centrum Kultury zajęcia odbywają się w wtorki i czwartki, początkujący w godzinach 15:00 – 15:45, natomiast osoby posiadające kolorowe pasy 15:55 – 16.40. W treningach mogą uczestniczyć dzieci od 5 lat, a wraz z nimi również nawet dorośli. Oczywiście zapraszamy także osoby w różnym wieku, widziałem niejednokrotnie 70 – latków, którzy zaczynali trenować. Chętni mogą się zapisać pod numerem telefonu 501107841.  Trzeba pamiętać, że trenowanie wiąże się z ciężką pracą nie tylko samych zawodników, ale także ich rodziców, którzy zawożą je na treningi, a potem po zakończeniu zajęć odwożą do domu. Ich pomoc jest także nieoceniona przy wyjazdach na turnieje. Trzeba pamiętać, że treningi kadry klubu to nie tylko treningi w Centrum Kultury w Gdowie, ale przed zawodami 6 razy w tygodniu także w Akademii w Niepołomicach. Trud nasz wszystkich jest na szczęście wynagradzany sukcesami naszych zawodników, jak chociażby medalami zdobytymi przez Zosię Faszczową i Alicję Faszczową, którym serdecznie gratuluję.

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content