Testy „drive-thru” dla osób w 12 dniu kwarantanny

Jesteś na kwarantannie i chcesz wiedzieć, czy jesteś zakażony koronawirusem? 12. dnia możesz zrobić test w mobilnym punkcie pobrań.

Testy „drive-thru” to nowa forma badania na obecność koronawirusa, którą uruchomiło Ministerstwo Zdrowia. Testy przeznaczone są dla osób przebywających na kwarantannie i odbywają się w 12 dniu jej trwania, o czym przypomina wiadomość SMS. „Osoba, która przebywa w kwarantannie, dzień wcześniej dostanie SMS-a, że w 12. dniu powinna odbyć badanie drive-thru” – wyjaśnia rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Próbkę do badania na obecność koronawirusa SARS-CoV-2  pobiera się od pacjenta przebywającego w samochodzie. Badanie nie wymaga wysiadania z auta. Jeśli osoba przebywająca na kwarantannie nie może samodzielnie kierować pojazdem, dopuszczana jest obecność dwóch osób (kierowca i osoba poddawana badaniu). Ze względów epidemiologicznych, warunkiem jest aby osoby zamieszkiwały  w jednym gospodarstwie domowym. Do osób, które nie dysponują własnym środkiem transportu, a muszą poddać się badaniu, przyjedzie tzw. karetka wymazowa. Osoby przychodzące na piechotę, przyjeżdżające komunikacją miejską czy też rowerem nie będą mogły skorzystać z testu. 

Osoba na kwarantannie będzie musiała zadzwonić do punktu i umówić się na określoną godzinę wskazanego w SMS-ie dnia. Testy wykonywane są tylko po wcześniejszej rejestracji telefonicznej. Rejestratorzy na podstawie odpowiedzi na zadane pytania kwalifikują pacjenta do badania.

Przed badaniem pacjenci identyfikowani są na podstawie dokumentu tożsamości z numerem PESEL. Personel pobiera wymaz z nosogardzieli przez otwarte okno samochodu. Następnie próbka jest przekazywana do laboratorium, gdzie wykonywane jest badanie molekularne metodą RT-PCR. 

Badanie jest bezpłatne. Pacjent o wynikach będzie poinformowany przez laboratorium. Wynik można rónież zobaczyć na swoim Internetowym Koncie Pacjenta. Czas oczekiwania wynosi do 48 godzin.

W przypadku ujemnego wyniku stacja sanitarno-epidemiologiczna powinna zwolnić z kwarantanny. W przypadku dodatniego wyniku, należy skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną i postępować zgodnie z otrzymanymi zaleceniami lub zgłosić się do lekarza w szpitalu jednoimiennym lub na oddziale zakaźnym.

Sprawdź gdzie znajdują się mobilne punkty pobrań tutaj.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia.

 

Autor: Redaktor1

Udostępnij post na:

Skip to content