Teatr w Hucisku

W cieniu krzesła – taki tytuł nosił spektakl – performance, który odbył się w Hucisku jako zwieńczenie półkolonii Lato z teatrem. Przez czternaście dni dzieci z okolicy uczestniczyły w warsztatach z instruktorami przybliżającymi świat i język teatru: przestrzeń, ruch, środki ekspresji, rolę dźwięku, rekwizytu i kostiumu, podstawy tworzenia scenografii i budowania opowieści.

Większość działań odbywała się przy domu należącym niegdyś do Kazimierza Mikulskiego, malarza, aktora, wieloletniego scenografa w krakowskim Teatrze Groteska, a program uzupełniały wycieczki do Krakowa i wizyty w Cricotece – Centrum Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora, Muzeum Interaktywnym/Centrum Edukacji Teatralnej przy Starym Teatrze w Krakowie i Muzeum Narodowym.

Dzieciaki miały okazję poznać wiele wątków związanych z lokalnym dziedzictwem, biorąc udział w grze terenowej w Hucisku i warsztatach ze storytellingu, zorganizowanych w skansenie w Dobczycach. Finałowa wypowiedź twórcza półkolonistów była ukłonem w stronę artystów związanych z okolicą. Tytuł pokazu nawiązywał do Pomnika krzesła, stojącego przed Domem Tadeusza Kantora, z którego słynie Hucisko, a sam performance dotykał wielu wątków. Z jednej strony przypominał, że „życie to teatr, a aktorami ludzie”. Teatr wyrastał nagle w krajobrazie, stawał się na oczach i wśród widzów, zakłócając granicę między sceną, publicznością, a aktorami. Był opowieścią o domu – miejscu, zamieszkiwanym przez kolejne pokolenia, codziennych, powtarzalnych sytuacjach, a przede wszystkim o zwykłych przedmiotach z naszego otoczenia, przypominając, że „człowiek jest tylko epizodem w życiu przedmiotów”. Młodym aktorom towarzyszyła harfistka Emilia Raiter. Częścią performance’u był przemarsz pod Pomnik krzesła. Wszyscy zgromadzeni byli wcześniej poproszeni, by na pokaz  przynieść własne krzesło i parasol i tak wyposażeni przeszli przed Dom Kantora, gdzie odbyła się akcja siedzenia, kontemplowania dzieła sztuki i zwykłych przedmiotów, a dzieciaki z półkolonii zaśpiewały przy dźwiękach harfy utwór Krześlaki. Duch Tadeusza Kantora na pewno był wtedy z nami w Hucisku

– podsumowali wydarzenie Organizatorzy. 

Półkolonie „W cieniu krzesła” zorganizowała Fundacja Plenerownia w ramach programu Lato w teatrze Instytutu Teatralnego.

Foto: Plenerownia.

Źródło: Plenerownia.

Autor: Redaktor3

Udostępnij post na:

Skip to content