W minioną niedzielę (17 lipca br.) w Hucisku odbyła się gra terenowa, w której uczestniczyły dzieci z półkolonii Lato w teatrze wraz z rodzinami.
Gra miała charakter immersyjny – wieś przeistoczyła się w scenę teatralną, a gracze stawali się jednocześnie aktorami. Intryga osnuta była wokół prawdziwych postaci związanych z historią miejscowości ale miała charakter fabularyzowany.
Główną bohaterką została Izabela Kazimiera Maria von Geldern-Egmond zu Arçen (1867-1939), która do Huciska trafiła jako żona właściciela tych ziem, barona Edwarda Lipowskiego – poślubiła go w 1890 roku. Izabela mieszkała w tutejszym dworze, a jego życie dokumentowała za pomocą aparatu fotograficznego, co w tamtych czasach było nowością. Niektóre fotografie (na szklanych kliszach) jej autorstwa dotrwały do czasów współczesnych (np. ta ukazująca Wielkanoc w Hucisku) i w 2008 r. były pokazywane na wystawie w warszawskiej Zachęcie, poświęconej polskim dokumentalistkom.
Uczestnicy teatralnej gry terenowej przenosili się do XIX w. i odwiedzali różne lokalizacje w Hucisku. Najciekawszym z nich było ocembrowane źródełko z napisem „Izabella 1909”. Miejsce to było osnute legendą, część mieszkańców słyszała o nim, ale większość nigdy tam nie trafiła. Przez lata źródełko było zarośnięte, a teren wokół niego był zaśmiecony i opuszczony. Organizacja gry stała się okazją do uporządkowania otoczenia wokół tego zabytku, a także innych punktów w Hucisku, przede wszystkim leśnego grobowca. Ten ostatni został zdewastowany przez wandali. Warto zaznaczyć, że w miejscu tym spoczywają członkowie rodziny Lipowskich oraz ich krewni, jak np. jak Gustav von Geldern-Egmond zu Arçen, ojciec Izabeli Lipowskiej i zasłużony generał w armii austro-węgierskiej, który przez wiele lat służył w Twierdzy Kraków. Porządek wokół obu miejsc pomogli zaprowadzić wolontariusze, którym udało się m. in. usunąć wulgarne napisy. Wolontariusze uprzątnęli również śmieci porzucone w lesie i wzdłuż poboczy, zadbali też o przystanek autobusowy w centrum wsi.
Półkolonie zorganizowane przez Fundację Plenerownia dla okolicznych dzieciaków przyczyniły się do szerokiej mobilizacji społeczności i upowszechnienia lokalnego dziedzictwa.
LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym. W aktualnej 15. edycji programu dofinansowanie otrzymało 69 ośrodków z całej Polski – 25 organizacji pozarządowych i 44 samorządowe instytucje kultury. Ośrodki, które w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie organizowały Lato w teatrze, mają za zadanie zrealizować projekt wspólnie z organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a dofinansowanie przyznano 4 ośrodkom. Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem. Więcej informacji na temat programu na: www.latowteatrze.pl oraz www.facebook.com/programLatowteatrze.
Zachęcamy także do obejrzenia FILMU dotyczącego wydarzeń w Hucisku.
Foto: Plenerownia.