Szlachetna paczka – także u nas!

Szlachetna Paczka to dobrze znana akcja społeczna, organizowana przez Stowarzyszenie Wiosna. To ona łączy biednych i bogatych, to ona walczy z biedą, to ona ma być dla potrzebujących impulsem do zmiany życia. To właśnie w Szlachetnej Paczce wolontariusze, darczyńcy i dobroczyńcy łączą się i zmieniają świat na lepsze. Szlachetna Paczka jest projektem pomocy bezpośredniej, w którym darczyńcy przygotowują paczki dla rodzin w potrzebie. Adresy rodzin są pozyskiwane przez działających lokalnie wolontariuszy. W tym roku akcja jest organizowana po raz piętnasty. Pierwsza edycja odbyła się w 2000 roku, kiedy grupa studentów duszpasterstwa akademickiego prowadzonego przez ks. Jacka Stryczka obdarowała 30 ubogich rodzin.

Choć finał akcji przypada na jeden z grudniowych weekendów, praca osób tworzących „Paczkę” zaczyna się już z początkiem roku. Aby wszystko dobrze działało niezbędne jest zbudowanie drużyny wojewódzkiej (luty-marzec). Na przełomie maja i czerwca wybierani są liderzy rejonu. To oni po odbytych szkoleniach budują swój team, rekrutując wolontariuszy. Tak tworzy się Drużyna SuperW. Jej członkowie przechodzą szkolenia, aby móc odwiedzić rodziny w potrzebie. Na podstawie przeprowadzonych z rodzinami wywiadów, budowana jest baza rodzin. Ważnym momentem w całym procesie paczkowym jest tzw. „otwarcie bazy rodzin”. Dzieje się to w listopadzie, i oznacza, że od tej chwili opisy rodzin i ich potrzeb są widoczne na stronie internetowej akcji. Darczyńcy wybierają rodzinę, którą tuż przed świętami obdarzą podarunkiem , zbierają fundusze, robią zakupy wg listy z najpilniejszymi potrzebami. Kiedy wszystko jest gotowe odbywa się Wielki Finał–magiczny weekend wyczekiwany z niecierpliwością przez zaangażowane osoby. I tak naprawdę nie wiadomo komu towarzyszą większe emocje, czy rodzinom, do których trafia Szlachetna Paczka, czy wolontariuszom, którzy towarzyszą w czasie tej przygody zarówno Rodzinom jak i Darczyńcom, czy tym, którzy te Paczki szykują.

Szlachetna Paczka obecna jest także w naszym rejonie. Tylko w ubiegłym roku pomoc otrzymało 31 rodzin z Gdowa i okolic. Paczki łącznie przygotowało 999 osób!
Ich wartość przekroczyła 90 000 zł!  Średnia wartość Paczki dla 1 rodziny u nas w rejonie wyniosła niemal 3000 zł.

Właśnie teraz, nasz tegoroczny lider Tomasz Stanisz buduje zespół wolontariuszy, czyli Drużynę SuperW. To właśnie dzięki wolontariuszom szlachetna paczka, co roku może dawać impuls do zmian najbardziej potrzebującym rodzinom w całej Polsce. Mój Gdów będzie towarzyszył pracy SuperW w naszym rejonie. Będziemy podglądać co nowego dzieje się w Gdowskiej Paczce i porozmawiamy z naszymi bohaterami. Tymczasem zapraszamy wszystkich do zostania wolontariuszami szlachetnej paczki, a gdowskiej drużynie SuperW życzymy owocnej pracy oraz niezapomnianych przeżyć.

Dla tych, którzy nie widzieli na naszym funpage’u filmiku z poszukiwania wolontariuszy, prezentujemy:

https://www.youtube.com/watch?v=7PF6iKBfAvoHYPERLINK „https://www.youtube.com/watch?v=7PF6iKBfAvo ” 

www.szlachetnapaczka.pl

https://www.facebook.com/Szlachetna-Paczka-Rejon-Gd%C3%B3w-535372643257932/timeline/?ref=br_rs

 

Autor: administrator

Udostępnij post na:

Skip to content