Szkolne wspomnienia z wycieczek „Odkrywam Małopolskę”- Szczytniki

Trzy szkoły z terenu gminy Gdów biorą udział w projekcie Urzędu Marszałkowskiego „Odkrywam Małopolskę”. Uczniowie ze Szczytnik, Książnic i Niegowici uczestniczyli w wycieczkach, podczas których poznawali wspaniałe dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze regionu. Dziś zapraszamy na relację z wycieczek uczniów ze Szczytnik. W dniu jutrzejszym o swoich wyjazdach opowiedzą uczniowie z Książnic, a w piątek- z Niegowici.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Szczytnikach w dniach 3-7 października brali udział w wycieczce krajoznawczo-turystycznej w Beskid Niski. Wycieczka była częścią projektu opracowanego przez pana Wojciecha Biernata nauczyciela historii w szkole w Szczytnikach. Projekt nosił nazwę „Jeden region – dwie kultury (poznajemy Łemkowszczyznę) i był współfinansowany przez Urząd Marszałkowski w ramach projektu „Odkrywamy Małopolskę”. Chęć udziału w wycieczce wyraziło ponad 30 uczniów szkoły z klas IV – VIII.

Wycieczka miała za cel tego poznanie skarbów Beskidu Niskiego, jakie niewątpliwie można tam znaleźć. Obok walorów czysto turystycznych uczniowie mieli możliwość poznać historię, kulturę i zabytki Łemków oraz odwiedzić miejsca pamięci (cmentarze z czasów I wojny światowej).

Przez 5 dni nie tylko zwiedzali najważniejsze zabytki, ale również mieli okazję skorzystać z przejażdżki konnej (w stadninie koni huculskich), wycieczki górskiej czy atrakcji parku linowego.

Na drodze swojej wędrówki po Beskidzie Niskim spotkali: Skamieniałe  Miasto, Wysową, Kwiatoń, Skwirtne, Gładyszów, Magurę Małastowską, Biecz oraz zaliczyli Ostry Wierch i Kozie Żebro (1000 m npm.). Zapoznali się z piękną przyrodą, podziwiali cudowne widoki, uczestniczyli w grzybobraniu. To wszystko odbywało się w niesamowitej ciszy i praktycznie w samotności, gdyż niewiele osób odważyło się korzystać z uroków Beskidu w tym czasie (zbliżającej się pandemii). W czasie wolnym spędzali czas na wspólnych zabawach, grach zespołowych czy bilardzie.

„Wycieczka była ze wszech miar udana. Dopisała pogoda, która pozwoliła zrealizować cały program. Dzieci wytrzymywały trudy wielogodzinnego zwiedzania, choć wyjście w góry dla wielu z nich było prawdziwą „drogą przez mękę”. Pokonali własne słabości, a widoki i późniejsze atrakcje wynagrodziły im wysiłek. Dalsza część projektu zostanie zrealizowana w szkole. Składać się na nią będzie konkurs literacki i plastyczny, których rozstrzygnięcie nastąpi przed świętami” – podzielił się z nami swoimi uwagami pan W. Biernat.

Szkoła Podstawowa w Szczytnikach składa serdeczne podziękowanie dla Urzędu Gminy w Gdowie za pomoc w realizacji zadania, Urzędowi Marszałkowskiemu za wsparcie finansowe oraz firmie turystycznej „Tourist Track” za realizację wycieczki.

 

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content