Szkolne wspomnienia z wycieczek „Odkrywam Małopolskę”- Książnice

Szkoła Podstawowa im. Świętej Kingi w Książnicach w ramach udziału w projekcie „Odkrywam Małopolskę”, którego celem było umożliwienie uczniom ze szkół podstawowych z terenu Małopolski udziału w wycieczkach szkolnych, zorganizowała 3 wycieczki, które zrealizowaliśmy na przełomie września i października 2020. Projekt był realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Projekt zakładał dofinansowanie kosztów udziału dla każdego uczestnika w maksymalnej wysokości 70 %. Atrakcyjne programy wycieczek zachęciły wielu naszych uczniów do udziału.

Dla różnych grup wiekowych zorganizowaliśmy wycieczki w różne, ciekawe miejsca:

1) wycieczka dla kl. I-III do Zatorlandu

2) wycieczka dla kl. IV-VI w Pieniny

3) wycieczka dla kl. VII – VIII do Oświęcimia (obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau) oraz muzeum papieża Polaka w Wadowicach.

Każda grupa miała okazję zobaczyć ważne historycznie miejsca na mapie Małopolski oraz skorzystać z atrakcji związanych z odwiedzanym regionem. Z relacji uczestników wyjazdy były atrakcyjne i bardzo interesujące.

Wycieczka dla kl. I – III do Zatorlandu

W piątek 2 października uczniowie klas 1-3 udali się na wycieczkę w miejsce stworzone z myślą o najmłodszych- do Parku Zatorland w miejscowości Zator. Jako pierwszy zwiedziliśmy Park Dinozaurów- największy tego typu park w Europie Środkowej. Wędrując poprzez gęsto zalesiony teren poznawaliśmy życie prehistorycznych gadów. Podziwialiśmy ogromne roślinożerne Zauropody, przerażającego T-Rexa, czy też największego na świecie Argentynozaura, mającego ponad 35 m długości. Większość dinozaurów poruszała się i wydawała dźwięki. Udaliśmy się także  do Muzeum Szkieletów i Skamieniałości, gdzie podziwialiśmy kolekcję skamieniałych zwierząt i elementy szkieletów dinozaurów. Lekcję o tych gadach zakończyliśmy w kinie 5D, gdzie zobaczyliśmy krótki film o przyczynach wyginięcia dinozaurów. Kolejnym etapem naszej edukacyjnej przygody był Park Mitologii. Podczas rejsu tramwajem wodnym poznawaliśmy greckich bogów, herosów, bohaterów i mityczne stworzenia. Dużą atrakcją był Koń Trojański zrobiony z drewna, w którym mogliśmy wszyscy się ukryć. Pełni wrażeń udaliśmy się na pyszny obiad. Następnie czekał już na nas Lunapark. Miłośnicy mocnych wrażeń korzystali z symulatora 3D Bonanza, licznych karuzeli, trampolin, jazdy mini-gokartami, dmuchańców i przejażdżki dinocoasterem. A o całkowity zawrót głowy przyprawił wszystkich pobyt w domku do góry nogami. Ostatnią atrakcją było zwiedzanie Parku Owadów. Tutaj podziwialiśmy gigantyczne owady np. konika polnego, biedronkę, mrówkę, muchę i ruchomego karalucha.  W trakcie zwiedzania każdy z nas brał udział w grze z nagrodami – Wielki Odkrywca Zatorlandu. Z wycieczki wróciliśmy bardzo zadowoleni. Poznaliśmy tajemnice odległej przeszłości, fascynujących historii i  mieliśmy możliwość nauki poprzez zabawę. 

Wycieczka dla kl. IV – VI w Pieniny

Pieniny to przepiękna kraina która stanowi doskonały cel wycieczek szkolnych a za której wyborem przemawiają nie tylko piękne krajobrazy ale i wiele atrakcji.
Dokładnie o 8 rano, 27 uczniów naszej szkoły pod czujną opieką nauczycieli wychowawców i Pana przewodnika wyjechało na wycieczkę w Pieniny. Pogoda od samego rana zapowiadała się kapryśna lecz jak się później okazało nie zawiodła i deszcz padał tylko podczas podróży autokarem. W czasie jazdy słuchaliśmy historii charakterystycznych miejsc i różnych ciekawostek znajdujących się w pobliżu naszej trasy o których opowiadał nam przewodnik. Pierwszym punktem naszej wycieczki był drewniany, gotycki kościół parafialny w Dębnie Podchalańskim w powiecie nowotarskim, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Uczniowie jako jedną z ciekawostek dowiedzieli się że serialowy Janosik brał ślub właśnie w tym kościele. Po zwiedzeniu kościoła przyszedł czas na zakup pamiątek i przejazd do Niedzicy. Kolejnym punktem naszej wycieczki był spacer po tamie na Jeziorze Czorsztyńskim i podziwianie obrazu 3D „Moc Żywiołów” który zwyciężył w prestiżowym konkursie Wielkie Odkrywanie Małopolski w kategorii Atrakcja Turystyczna.
Malowidło mierzące 34 metry długości jest dziełem Panów Ryszarda Paprockiego i Zbigniewa Wojkowskiego i przedstawia zapadniętą strukturę zalewaną wodospadami.
Następnie uczniowie mieli krótki odpoczynek podczas którego mogli zakupić sobie pamiątki, dużą popularnością cieszyły się także oscypki. Następnie udaliśmy się nad przystań nad jeziorem gdzie czekał już na nas piękny, mogący pomieścić ponad 100 osób statek Dunajec. Podczas rejsu z górnego, słoneczno-widokowego pokładu mogliśmy podziwiać piękno zbiornika wodnego na Dunajcu. Celem naszego rejsu była przystań „Harnaś” z której ścieżką udaliśmy się w kierunku ruin zamku w Czorsztynie należącego do najciekawszych i zarazem najbardziej tajemniczych atrakcji turystycznych regionu. Na temat zamku powstało wiele legend które przetrwały do dziś. Po takiej dawce atrakcji każdy poczuł się już trochę głodny więc spacerkiem udaliśmy się do Karczmy Zamkowej „Dobre Jadło” która rzeczywiście przywitała nas pysznym jedzonkiem. Po dniu pełnym atrakcji i wrażeń, ciesząc się z „okienka pogodowego” wróciliśmy do domów.

Wycieczka dla kl. VII – VIII do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu i Wadowice – miasto papieża Polaka

7 października odbyła się wycieczka do Oświęcimia i Wadowic, w której wzięli udział uczniowie najstarszych klas (VII i VIII) pod opieką: pani Anity Kaszowskiej, pani Agnieszki Partyki-Wiej oraz ks. Krzysztofa Cwenara. Wycieczkę pilotowała pani Magdalena Litwin.

 Wyjechaliśmy o godzinie 8.10, o godzinie 10.00 dotarliśmy do Oświęcimia, w którym znajdował się niemiecki zespół obozów koncentracyjnych i obozów zagłady.  Przywitaliśmy się z przewodnikiem. Następnie nastąpiło zwiedzanie obozu Auschwitz I. Wejście do obozu otwierała brama, na której widniał napis: „Arbeit macht frei”, czyli „Praca czyni wolnym”. W rzeczywistości jednak tak nie było. Ten, kto przekroczył próg tej bramy, nie miał szans na wolność, czekała go tam jedynie śmierć i wszelkiego rodzaju tortury…

Zwiedzanie obozu zaczęliśmy od budynków, w których znajdowały się liczne zdjęcia tego miejsca z czasów wojny. Mogliśmy tam także zobaczyć pozostałe po więźniach rzeczy osobiste, takie jak: naczynia, buty, walizki, przedmioty codziennego użytku, ich zdjęcia oraz pomieszczenia, w których zmuszeni byli mieszkać. Na dziedzińcu pod ścianą straceń oddaliśmy hołd zamordowanym, zapalając znicz.

Następnie przejechaliśmy do muzeum Birkenau w Brzezince. Wejście do niego stanowiła ogromna brama wjazdowa, przez którą kiedyś przejeżdżały pociągi przywożące więźniów z całej Europy. Na terenie tego obozu mieliśmy możliwość zobaczyć pozostałości po barakach mieszkalnych. Poznaliśmy także warunki, w jakich musieli żyć więźniowie, głównie dzieci.

O godzinie 14 udaliśmy się na obiad do restauracji w Oświęcimiu.

Po pysznym posiłku pojechaliśmy do Wadowic – miasta urodzin Karola Wojtyły. Zanim jednak przystąpiliśmy do realizacji następnego punktu naszej wycieczki, ks. Krzsztof Cwenar zaprosił wszystkich na pyszne wadowickie kremówki.

W Wadowicach zwiedziliśmy Papieską Bazylikę Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny oraz Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II – muzeum biograficzne papieża Jana Pawła II mieszczące się w jego domu rodzinnym. Muzeum zaprojektowane jest w formie interaktywnej i przedstawione są tam najważniejsze wydarzenia z życia papieża od narodzin aż do śmierci.

Tej wycieczki na pewno nie zapomnimy. Dawny niemiecki obóz koncentracyjny zrobił na nas niezwykłe wrażenie, gdyż pozwolił przynajmniej częściowo wyobrazić sobie skalę Holokaustu. Była to niesamowita lekcja historii i patriotyzmu. Zadowoleni wróciliśmy wieczorem do Książnic, dumni z Jana Pawła II, papieża – Polaka  i zainspirowani jego życiem do robienia rzeczy wielkich i ambitnych.

więcej zdjęć z wyjazdów w galerii na stronie szkoły: zobacz tutaj

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content