Szkolą się by być lepszymi strażakami

W dniach 14-16.10.2016 r. strażacy z terenu Powiatu Wielickiego i Krakowskiego wzięli udział w szkoleniu z zakresu taktyki gaszenia pożarów wewnętrznych, które prowadzone było w Aschheim w Niemczech. Szkolenie polegało na nauce radzenia sobie w sytuacji kryzysowej w chwili rozgorzenia w pomieszczeniu (flashover).W szkoleniu brali udział druhowie z OSP w Winiarach oraz w Gdowie.
W piątkowy wieczór przeprowadzono szkolenie teoretyczne mające na celu poruszenie kilku kwestii związanych z pożarami wewnętrznymi. W sobotę od godzin porannych rozpoczęły się zajęcia praktyczne. We wszystkich zadaniach strażacy pracowali w aparatach izolujących górne drogi oddechowe, w specjalnie przygotowanych kontenerach, które przypominały m.in pokój.
W pierwszym zadaniu należało pokonać tor przeszkód, w którym panowała temperatura 70°C. Aby utrudnić strażakom to zadanie nie można było używać latarek. W kolejnym zadaniu strażacy musieli przeszukać oraz znaleźć osobę, która może znajdować się w budynku. Tu strażacy działali w temperaturze blisko 100°C.
Trzecie zadanie polegało na obserwacji płomienia oraz jego zachowaniu przy gaszeniu prądem zwartym i rozproszonym. Dodatkowo należało obserwować jak zachowuje się woda, która się ogrzewa przez gorące powietrze. Ze względu na wysoką temperaturę panującą wewnątrz (powyżej 1m – temperatura około 200°C) konieczne było poruszanie się jak najniżej podłoża.
Wszyscy strażacy biorący udział w szkoleniu pozytywnie zaliczyli testy.

[Not a valid template]

źródło: OSP Gdów, OSP Winiary

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content