Święto Ziemi Gdowskiej z Korowodem z okazji 750-lecia Gdowa

Podobnie jak w sobotę, tak i w niedzielę Zarabie w Gdowie wypełniło się uczestnikami Święta Ziemi Gdowskiej. Występujący artyści zadbali o dobrą zabawę. Gwiazdą wieczoru był zespół Feel, który w podziękowaniu za świetny koncert oraz 15-lecie działalności artystycznej otrzymał prezent – niespodziankę – tort oraz kwiaty i życzenia. Były też akcenty towarzyszące obchodom 750- lecia lokacji Gdowa.

W barwnym i rozśpiewanym korowodzie z okazji 750 – lecia lokacji Gdowa udział wzięły władze gminy oraz przedstawiciele organizacji społecznych. Widoczni byli także rycerze z  grupy rekonstrukcyjnej Kampanii Gryfitów, a o oprawę muzyczną zadbała Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Gminy Gdów oraz Krakowska Formacja Batucadowa„Sorrir Por Favor!”. Po przejściu z Targowiska „Mój Rynek” na Zarabie w Gdowie, wszystkim wykonano pamiątkowe zdjęcie. 

Dziękuję w tym miejscu wszystkim za udział w korowodzie lokacyjnym – mieszkańcom, delegacjom organizacji społecznych i naszym gościom. Dziękuję za tak liczną obecność i za wspólne świętowanie. To ważne abyśmy umieli razem celebrować naszą historię, tradycję i tożsamość. Abyśmy umieli być dumni z miejsca, w którym żyjemy.

– podsumował Wójt Gminy Gdów Zbigniew Wojas.

Zwycięzca walki rycerskiej, w nagrodę odczytał akt lokacji Gdowa, który przekazał Wójtowi Gminy.  Na ręce gospodarza gminy trafił także obraz pani Anny Radomskiej.

Po powitaniu gości Wójt Gminy Gdów wygłosił okolicznościowe przemówienie, dziękując osobom, które przyczyniły się do rozwoju Gdowa i całej gminy. Podobnie jak na poprzednich Świętach Ziemi Gdowskiej, zasłużonym osobom, organizacjom i przedsiębiorcom wręczono medale. 

Uhonorowano następujące osoby, organizacje i firmy:

Poseł na Sejm Władysław Kosiniak-Kamysz,
Poseł na Sejm Rafał Bochenek,
Adam Kociołek Starosta Wielicki,
Artur Kozioł- Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka  (w imieniu burmistrza zastępca Piotr Krupa),
Roman Ptak – Burmistrz Miasta i Gminy Niepołomice, Tomasz Suś – Burmistrz Miast i Gminy Dobczyce, Renata Gawlik – Wójt Biskupic,
mł. bryg. Leszek  Kasiński – komendant Powiatowemu Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce,
Podinspektor Mirosław Strach – Komendant Powiatowy Policji w Wieliczce (medal odebrała pani podinspektor Agnieszka Burzec-Czesak 1 zastępca komendanta Policji w Wieliczce),
Pan Mike Schmidt – Burmistrz Bad Nenndorf,
Pan Attila Kürthy – Starosta  Demandice,

Prezydium Rady:
Tadeusz Ciężarek – przewodniczący Rady Gminy Gdów,
Jan Zawała-wiceprzewodniczący Rady Gminy Gdów, Szczepan Stopa – wiceprzewodniczący Rady Gminy Gdów,

Radni  Gminy Gdów :
Jerzy Badura, Krzysztof Chyrc, Marcin Ciężarek, Zbigniew Gumułka, Dominika Linczowska, Jan Obrał, Józef Obrał, Jerzy Stachnik, Katarzyna Szostak, Grzegorz Tabor, Andrzej Warta,
Zbigniew Włodarczyk),

Ks. Proboszcz Bogusław Seweryn – parafia w Gdowie,
Ks. Proboszcz Janusz Łomzik-parafia Niegowić,
Ks. Proboszcz Krzysztof Kóska – parafia Jaroszówka,
Pan Adam Czyżowski dyr. Publicznej Szkoły Muzycznej w Gdowie i kapelmistrz Orkiestry Dętej,
Pani Elżbieta Średniawa dyr. Szkoły Podstawowej w Jaroszówce,
Pan Grzegorz Dziedzic dyr. Szkoły Podstawowej w Marszowicach,
Pan Ryszard Micek   dyr. Szkoły Podstawowej w Zręczycach, Pan dr Jerzy Friediger Dyrektor Szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie,
Pan Józef Zając,
Pan prof. dr hab. inż. arch. Andrzej Białkiewicz Rektor Politechniki Krakowskiej Lokalna  Grupa Działania DOLINA Raby (medal odebrał wiceprezes  Zarządu LGD Marek Palej),
Fundacja MK12,31 medal odebrał Prezes Rafał Baniak, Ochotnicza Straż Pożarna w Gdowie –medal odebrał Prezes OSP,
UKS GRYF GDÓW – medal odebrali przedstawiciele Klubu,
KOŁO ŁOWIECKIE  „RABA” – prezes Marek Szwarczyński,
Pani Lucyna Gurda – lekarz Centrum Medycyny Rodzinnej,
Pan Jacek Kaleta – sołtys Bilczyc,
Pan Józef Filipowski– sołtys Czyżowa,
Pani Maria Feliks – sołtys Zręczyc,
FIRMA DOMATER Pan Jerzy Marosz,
ZAJAZD SZAŁAS Państwo Lucyna i Sławomir Sendur,
Firma Piwowarczyk Transport sp.z o.o Pan Tomasz Piwowarczyk.

Medal  dla Wójta Gminy Gdów Zbigniewa Wojasa wręczył Przewodniczący Rady Gminy Gdów pan Tadeusz Ciężarek.

Dla upamiętnienia obchodów 750-lecia lokacji Gdowa na gdowskim Zarabiu odsłonięto mural namalowany przez członków Grupy Artystycznej GDÓW-ART działającej przy Centrum Kultury w Gdowie, następnie odsłonięto pamiątkową tablicę oraz zaproszono do obejrzenia plenerowej wystawy fotograficznej „Gdów wczoraj i dziś”. Pamiątką będą także widokówki, które zostaną wykonane na podstawie zwycięskich prac w konkursie na „pocztówkę z Gdowa”.

W kategorii dziecięcej nagrodę za I miejsce odebrała Aleksandra Substelna, a kolejne miejsca zajęli Emilia Musiał, Alicja Linczowska, wyróżniono Lidię Kus i Zuzannę Górka. Nagrodę odebrali także uczestnicy konkursu w kategorii młodzieżowej: zwycięzca Jan Potaczek oraz laureaci II i III miejsca – Zuzanna Ładyga i Martyna Chytkowska oraz wyróżniona Maja Ładyga.

Autorzy ich prac oraz pozostali laureaci konkursu odebrali nagrody z rąk Zastępcy Wójta Gminy Gdów Grzegorza Piętaka oraz Dyrektor Centrum Kultury w Gdowie.  W kategorii fotografia nagród nie przyznano.

Podobnie jak w ubiegłych latach wolontariusze przeprowadzili zbiórkę pieniężną – tym razem na rzecz Zosi cierpiącej na SMA – rdzeniowy zanik mięśni. 

Po występie Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Gminy Gdów, przed gdowska publicznością zaprezentował się rockowo-bluesowy ATRAMENT.  

O anielskim głosie oraz o tym, że nie na wszystkie rzeczy mamy wpływ, gdyż scenariusz pisze samo życie, śpiewał razem z publicznością FEEL.  Nie zabrakło też mocnych brzmień gitary oraz akcentów rockowych. D-WAVE zadbał by taneczna muzyka brzmiała na Zarabiu aż do północy. 

Na tym zakończono tegoroczne Święto Ziemi Gdowskiej, święto  tradycyjnie pełne radości i muzyki ale tym razem także połączone z 750-tymi urodzinami Gdowa. Kolejne już za rok. 

Więcej informacji oraz zdjęć na stronie Centrum Kultury w Gdowie (TUTAJ) oraz Gminy Gdów (TUTAJ). 

***

Organizatorami wydarzenia są Gmina Gdów, Centrum Kultury w Gdowie oraz „Solny Catering”. Partnerami Zakład Gospodarki Komunalnej w Gdowie Sp. z o.o., OSP Gminy Gdów, Klub Sportów Walki Baca K-1 Gdów.

Patronat medialny nad Świętem Ziemi Gdowskiej objęli „Dziennik Polski”, Portal „Koncertomania”, „Radio Plus”, „TVP3 Kraków” oraz portal „MójGdów.pl”.

Sponsorami wydarzenia są: „Smokoland”, „Fiberway” oraz „FiberLink”.

Tort ufundowała Spółdzielnia Socjalna „Tradycje Regionalne” w Gdowie. 

DCIM101MEDIADJI_0435.JPG

DCIM101MEDIADJI_0451.JPG

DCIM101MEDIADJI_0459.JPG

Autor: Redaktor3

Udostępnij post na:

Skip to content