Uchwałą Sejmu RP rok 2018 został ustanowiony rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Po 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, spełnił się sen pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo i wolna Polska powróciła na mapę świata. Od początku roku , w całym kraju odbyły się tysiące wydarzeń, od wystaw, akademii, poprzez msze, koncerty, aż po rekonstrukcje i happeningi. Organizowano je nie tylko w miastach, ale także mniejszych miasteczkach i wioskach.
W naszej gminie przygotowania rozpoczęto już z początkiem roku, a zainaugurowano 26 lutego podczas obchodów 172 rocznicy bitwy pod Gdowem, będących okazją min. do wysłuchania wykładu pana Leszka Sibili na temat roli powstania krakowskiego w procesie odzyskiwania niepodległości. W tym samym dniu odbyło się założycielskie spotkanie Stowarzyszenia Historia i Tradycja, skupiającego pasjonatów naszych lokalnych dziejów.
Pod koniec kwietnia odbyła się wycieczka historyczna „Szlakami cmentarzy wojennych I wojny światowej”, dzięki której zainteresowani mieszkańcy mogli odwiedzić nekropolie w Gdowie, Niegowici i Cichawie, oraz poznać ich historię. W rolę przewodników wcielili się członkowie Projektu „Odkrywcy Historii”, którzy w mundurach armii austro-węgierskiej przybliżyli uczestnikom wydarzenia z 1914 r.
Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości, podobnie jak w całym kraju, miały również artystyczną formę i skierowane były do dzieci i młodzieży szkolnej. W maju Centrum Kultury ogłosiło konkurs pn. „Polskie drogi do Wolności”, który zgromadził ponad 50 uczestników w kategorii muzycznej i plastycznej. Laureaci form muzycznych zaprezentowali się 15 czerwca w Centrum Kultury podczas wernisażu wystawy „Polskie Drogi do Wolności” oraz 17 czerwca podczas uroczystości w Pierzchowie. Prace plastyczne zostały zaprezentowane w Sali Widowiskowej Centrum Kultury.
Do gminnych obchodów przyłączyły się również przedszkolaki, a wszystko dzięki tematowi tegorocznego Święta Niezapominajki, którym było hasło „Niepodległa- Moja Ojczyzna”. Wydarzenie, które zorganizowano w Gminnej Hali Sportowej pokazało ogrom zaangażowania małych artystów i ich opiekunów, a biało czerwone barwy i tańce narodowe w ich wykonaniu wzbudziły zachwyt i wzruszenie licznie zgromadzonej publiczności.
Nie inaczej było w Pierzchowie, podczas Pikniku Historycznego „PRO MEMORIA” zorganizowanego z okazji 200. rocznicy śmierci gen. Jana Henryka Dąbrowskiego oraz 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości. Uroczystości patriotyczne rozpoczęły się Mszą Świętą polową odprawioną przy pod Kopcu gen. Jana Henryka Dąbrowskiego w Pierzchowie w asyście honorowej Wojska Polskiego Garnizonu Kraków, Krakowskiego Szwadronu Ułanów im. Józefa Piłsudskiego i przy udziale zuchów i harcerzy z Marszowic, pocztów sztandarowych szkół i Ochotniczych Straży Pożarnych, Kół Gospodyń Wiejskich i licznie zgromadzonych mieszkańców i gości..
Podczas uroczystości osłonięto również pamiątkową tablicę ze słowami „W 200. rocznicę śmierci gen. Jana Henryka Dąbrowskiego oraz 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości – Mieszkańcy Gminy Gdów.” W miejscu narodzin twórcy Legionów Polskich posadzono Dąb Pamięci.
Idea wspólnego, radosnego świętowania przyświecała również wszystkim tym, którzy przyłączyli się do pomysłu zatańczenia „Poloneza dla Niepodległej”. Był on jednym z akcentów tegorocznego Święta Ziemi Gdowskiej. Taniec poprowadzili młodzi członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Dobczyce oraz Małe Zręczyce., a wzięli w nim udział przedstawiciele organizacji pozarządowych – panie z Kół Gospodyń Wiejskich, druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych, władze województwa, powiatu i gminy, delegacja z miasta partnerskiego Bad Nenndorf, młodzież strażacka z Gminy Gdów i powiatu Schaumburg, seniorzy,przedstawiciele służb oraz uczestnicy Święta Ziemi Gdowskiej. Łącznie dla Niepodległej zatańczyło poloneza ponad 120 par…
Przedostanie, z zaplanowanych wydarzeń, odbyło się w sobotę 13 października. To było wyjątkowe wydarzenie- widowisko historyczne „Bitwa o Łysą Górę- 1914” połączone z Piknikiem Historycznym, nawiązujące do autentycznej potyczki z czasów I wojny, która rozegrała się pod Łysą Góra w Wiatowicach. Widowisko zostało rozegrane na stokach Beskidu Wyspowego w Podolanach z udziałem ponad 50 rekonstruktorów. Organizatorami wydarzenia byli: miłośnicy lokalnej historii -grupa Odkrywcy Historii, druhowie z OPS Pierzchów, Stowarzyszenie Historia i Tradycja, Centrum Kultury oraz Gmina Gdów.
Widowisko historyczne było zwieńczeniem cyklu wydarzeń związanych z 100.rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości w Gminie Gdów, a ich podsumowanie odbędzie się 11 listopada 2018 roku. Wyjątkowym momentem tego dnia będzie odsłonięcie pamiątkowej tablicy na Pomniku Pamięci w Gdowie, poświęconej poległym na frontach I wojny mieszkańcom gminy Gdów.