Świąteczne wsparcie

To już kolejne święta wielkanocne, które będziemy obchodzić w wyjątkowych okolicznościach. W nowym reżimie sanitarnym, w mniejszym niż byśmy chcieli gronie. Nie możemy tłumnie uczestniczyć w uroczystościach kościelnych w celebracji Triduum Paschalnego i Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. W odpowiedzialności za drugiego człowieka, za naszych bliskich, pozostajemy w domach, rezygnujemy z odwiedzania rodziny, z którą często widujemy się tylko przy okazji świąt. Z tego samego powodu nie odbył się kiermasz wielkanocny na placu przed Urzędem Gminy, na którym zwykle gospodarz gminy częstował żurkiem lub święconką, ani nie zostało zorganizowane w Gdowie tradycyjne śniadanie wielkanocne dla osób starszych i samotnych.

Jednak pomimo pandemii, świąteczne paczki z potrawami i ciastami, a przede wszystkim z życzeniami od wójta gminy, Pana Zbigniewa Wojasa, dotarły do domów osób samotnych i potrzebujących.

Akcję realizuje Urząd Gminy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Gdowie.

Zapytaliśmy osoby, które w imieniu Wójta naszej  Gminy przygotowywały i dostarczały świąteczne niespodzianki, ciepło i serce, czy odwiedziny wywołały tak duże zaskoczenie jak rok temu.

 „Niektórzy faktycznie byli zaskoczeni, ale nie samą akcją, tylko tym, że jest ona realizowana pomimo faktu, że Pan Wójt sam zmagał się z Covidem i przebywał w szpitalu, że pomimo tej sytuacji, nie zapomniano o nich.

Większość obdarowanych z troską pytało o Pana Wójta i prosiło o przekazanie najlepszych życzeń, szybkiego powrotu do zdrowia. Było nam dane odbierać przy tym zapewnienia o modlitwie i podziękowania za list skierowany do mieszkańców.

Zresztą temat zdrowia przejawiał się niemal w każdym odwiedzanym domu. Dziękując za paczki, ludzie życzyli nam przede wszystkim zdrowych świąt, a dopiero w dalszej kolejności radosnych i spokojnych. Były też domy, gdzie nie zastaliśmy gospodarzy, dowiadywaliśmy się, że ktoś przebywa w szpitalu, ktoś inny jest na kwarantannie. W miejscach gdzie z innych powodów nie było nikogo z pomocą przyszli sołtysi wsi, którzy zobowiązali się przekazać w imieniu władz gminy świąteczne paczki, za co im serdecznie dziękuję. Wszyscy tęsknimy za spotkaniami w auli dawnego gimnazjum, gdzie można było wspólnie w licznym gronie zasiąść przy świątecznym stole. Miejmy nadzieję, że za rok będzie nam dane zorganizować takie spotkanie”.

Równocześnie zrodziła się druga akcja, z potrzeby serca, aby podziękować medykom za ich codzienną walkę z pandemią. Tym razem, nie instytucja, ale pracownicy urzędu gminy, jednostek samorządowych oraz chętne osoby przyniosły świąteczne wypieki, które w czwartek trafiły do jednego z krakowskich szpitali. Było to symboliczne podziękowanie skierowane do personelu medycznego, za pracę w tak trudnym czasie, a także za opiekę nad gospodarzem naszej gminy, który przez kilka tygodni przebywał w szpitalu. Dziś większość z nas zna kogoś, kto przez Covid wymaga hospitalizacji, wiemy z jakim poświęceniem lekarze i pielęgniarki każdego dnia walczą o życie tysięcy osób. Wielu z nich święta spędzi na dyżurach przy łóżkach chorych. Mamy ogromną nadzieję, że świąteczne paczki chodź trochę osłodzą im trud pracy.

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content