Subiektywna Kulturomaniaczka o podręczniku dobrych manier-Savoir-vivre Ewy Sawickiej

Święta Święta i już po. Wiosna w pełni, dzień dłuższy, sił witalnych jakby przybyło, a słońce wreszcie świeci mocniej. Mam nadzieję Drodzy Czytelnicy, że odpoczęliście i wróciliście do pracy i szkoły z nowym zapałem. A skoro tak, to mam dla Was nową recenzję.
Od jakiegoś czasu dość intensywnie interesuję się tematyką savoir-vivre’u. Wiele razy zastanawiałam się jak postąpić w danej sytuacji, żeby nie popełnić paskudnej gafy. Postanowiłam poszukać w internecie portali i artykułów traktujących o tematyce związanej z zasadami dobrego zachowania, ale moja miłość do książki papierowej okazała się jednak większa 🙂 W ten sposób dotarłam do kilku pozycji, które ułatwiły mi poruszanie się w gąszczu swuarwiwrowych zasad i dały kilka cennych rad. Choć bardziej może skupiłam się na biznesowej odmianie, nie pogardziłam również tymi z podwórka.

Bywają momenty zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym, kiedy nie do końca wiemy jak się zachować, co mówić – albo czego nie. Antoni Słonimski powiedział, że jeśli nie wiesz jak się zachować w jakiejś sytuacji, na wszelki wypadek zachowuj się przyzwoicie. W porządku, zgadzam się. Tak czy owak warto wiedzieć więcej. I taką wiedzę proponuje nam Ewa Sawicka w swojej pozycji Savoir – vivre. Podręcznik dobrych manier.

Wydanie co prawda nie jest kieszonkowe i nie zawsze można zabrać je z sobą, by weń zerknąć w kryzysowej sytuacji, ale poza tym całkiem przyzwoicie spełnia swoją rolę. Autorka podzieliła książkę na kilka rozdziałów poruszając sprawy każdemu z nas znane. Opisuje sytuacje w domu, w pracy, na spotkaniu towarzyskim, przy stole, w miejscach publicznych, ale również w podróży czy te dotyczące życia uczuciowego. Przejrzysta konstrukcja i zabawne rysunki Janusza Stannego sprawiają, że treść jest łatwo przyswajalna i zrozumiała dla każdego. Dzięki radom Ewy Sawickiej możemy stać się lepszym sąsiadem, prezent dla bliskiej osoby będzie strzałem w dziesiątkę, a wizyta w szpitalu przebiegnie bez komplikacji.

Nie będę się zbytnio rozpisywać nad zaletami naszego poradnika, zaznaczam jedynie, że warto czasem zajrzeć do tego typu pozycji. Dziś, kiedy w zasadzie istnieje wolność wyboru i działania, ale nie oznacza to, że możemy robić i mówić, co nam się żywnie podoba. Człowiek kulturalny zwraca uwagę na to, czy nie robi przykrości bliźniemu, pamięta o odpowiednim do sytuacji stroju i wie jak napisać służbowego maila.

Warto czytać poradniki dobrego zachowania. Dzięki nim możemy sobie bardzo ułatwić życie, a nierzadko uniknąć sytuacji stresujących.

Drodzy Czytelnicy, sięgajcie po te poradniki, zechciejcie pochylić się na chwilę nad kilkoma cennymi uwagami specjalistów z dziedziny savoir – vivre’u. One nie gryzą, a naprawdę dają wiele.

Wasza wiosennie nastrojona Subiektywna Kulturomaniaczka

savoir-vivre-podrecznik-dobrych-manier-ewa-sawicka

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content