Stypendium Twórcze YOUNG MASTER 2018 WERNISAŻ W WIELICKIM KAMPUSIE

Utalentowana młodzież z powiatu: monachijskiego, krakowskiego i wielickiego wzięła udział w interdyscyplinarnym, kulturalnym stypendium artystycznym dla młodzieży i dorosłych, które miało miejsce od 4 do 11 sierpnia 2018 roku. Uczestniczyły w nim dwie przedstawicielki gminy Gdów reprezentując też powiat wielicki: Aleksandra Borek i Kaja Kosiorowska.
Spotkanie Young Master odbyło się w powiecie monachijskim. Młodzież uczestniczyła w warsztatach artystycznych pod opieką niemieckich mistrzów. Młodzi artyści tworzyli: malarstwo, rzeźbę, grafikę, rysunek, fotografię i muzykę, biorąc także udział w spotkaniach i rozmowach. Spotkania te miały za zadanie odkryć potencjał twórczy. Grupa została wybrana przez międzynarodowe jury specjalistów na podstawie przesłanych fotografii i nagrań swoich prac, oraz listów motywacyjnych. Zajęcia miały charakter otwarty dla wszystkich uczestników, ale także pozwalały na realizację własnych prac i rozwój osobisty. Warsztaty w Domu Spotkań umożliwiały pracę w atelier malarskim, warsztacie rzeźbiarskim, pracowni grafiki oraz w studio muzycznym. Projekt stawiał wymagania artystyczne i interkulturowe, pozwalał też rozwijać się indywidualnie stypendystom.
Na zakończenie projektów odbyły się wystawy: w powiecie monachijskim, krakowskim oraz rozpoczęta wernisażem 18 czerwca 2019 roku wystawa w wielickim Kampusie. Można tam zobaczyć prace wszystkich uczestników projektu. Wydano też piękny katalog ze zdjęciami prac młodych artystów.

Aleksandra Borek będąc mieszkanką Gdowa, brała udział w przeglądzie Młodzieżowym CK – art. W Centrum Kultury w Gdowie w kategorii plastyka i taniec w 2018 roku wykonując własną choreografię zdobyła I nagrodę i nominację do Talentów Małopolski oraz w 2019 roku otrzymując II nagrodę. Zdobywała też wyróżnienia w konkursach plastycznych, np. w ogólnopolskim konkursie czasopisma „W siodle”. Obecnie jest uczennicą Liceum Plastycznego w Krakowie. Na Y. M. Ola wykonała prace malarskie i graficzne. Powiedziała, że chętnie weźmie udział w kolejnej edycji ponieważ za drugim razem będzie mogła zrobić jeszcze lepsze prace, gdyż w tak krótkim czasie było bardzo dużo wrażeń docierających z zewnątrz, wykonanie pracy byłoby łatwiejsze kiedy już lepiej pozna się otoczenie.

Kaja Kosiorowska mieszka w Zagórzanach, kończyła gimnazjum w Gdowie, obecnie jest uczennicą Liceum Plastycznego im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu w klasie ceramiki. Brała udział w Młodzieżowym Przeglądzie CK – art w Centrum Kultury w Gdowie, zdobywając nagrody w 2017, 18 i 19 roku. Na spotkaniach Y. M. wykonała prace rzeźbiarskie. Powiedziała, że było to bardzo cenne doświadczenie na drodze artystycznej. Wystawa w wielickim kampusie jest obecnie dostępna do zwiedzania, a organizatorzy zapewnili, że następna edycja Young Master odbędzie się w 2020 roku.
A.S.

Autor: Redaktor1

Udostępnij post na:

Skip to content