Środa popielcowa

Środa Popielcowa nazywana także Popielcem to dzień, w którym w Kościele katolickim rozpoczyna się 40-dniowy okres Wielkiego Postu.

W tym roku Popielec wypada 17 lutego. W tym szczególnym dniu obowiązuje wiernych post ścisły. Oprócz wstrzemięźliwości od potraw mięsnych dla osób powyżej 14 roku życia, należy pamiętać o poście ilościowym, który dotyczy osób pełnoletnich. Wierni mogą spożywać 3 posiłki w ciągu dnia, w tym jeden do syta. Spożywanie zwykłych napojów nie łamie zasad postu.

Czas trwania Wielkiego Postu nawiązuje do czterdziestodniowego postu Jezusa Chrystusa. Jego data w danym roku nie jest stała. W tym czasie wierni przygotowują się do jeszcze bardziej religijnego przeżycia Świąt Wielkiej Nocy. Biorą udział w drogach krzyżowych, gorzkich żalach oraz rekolekcjach w poszczególnych parafiach. 

Msze Święte z obrzędem posypania głów popiołem, na znak żałoby i pokuty,  w dniu dzisiejszym odbędą się jeszcze w następujących godzinach:

 

Parafia Gdów:  9:30, 16:00 oraz po Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która będzie odprawiona o godz. 18:00 (w Zagórzanach o godz. 17:00). Pomocą w przeżywaniu Wielkiego Postu jest Zdrapka Wielkopostna, a dla młodzieży książeczka: Crosspost – duchowa droga do odebrania w zakrystii.

Parafia Niegowić: 10.00, 16.30 i 18.00.

Parafia Jaroszówka:  16.00 i 18.00

 

 

Źródło: strony parafialne.

 

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content