Sprawy można załatwić też zdalnie

Z powodu objęcia całego kraju tzw. żółtą strefą, a niektórych powiatów strefą czerwoną (m. in. myślenicki, limanowski, nowotarski i tatrzański), ZUS zachęca klientów do kontaktu za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE).

Profil na PUE pozwala załatwić wiele spraw. Poza aktywowaniem bonu turystycznego, można również składać wnioski i generować dokumenty z danymi ze swojego konta, m.in. zaświadczenie o niezaleganiu. A wszystko to bez konieczności wizyty w placówce.

PUE ZUS to kompleksowy e-urząd, który udostępnia przez internet dane zapisane na indywidualnym koncie ubezpieczonego. Pozwala składać wnioski i otrzymywać odpowiedzi drogą elektroniczną (np. zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek) bez wizyty w urzędzie. W dobie pandemii jest to niezwykle ważne. Płatnicy składek mogą zgłosić nowego pracownika i obsługiwać rozliczenia, ale też utworzyć zaświadczenie o niezaleganiu i przekazać do instytucji, która tego potrzebuje.

Ubezpieczeni natomiast mogą obliczyć prognozowaną wysokość emerytury. Mogą również sami tworzyć elektroniczne dokumenty z wybranymi danymi, które są potrzebne w banku czy urzędzie. W taki sposób można przygotować informację o aktualnych zgłoszeniach do ubezpieczeń, wysokości podstawy wymiaru składek, przerwach w pracy lub członkach rodziny zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego. Dokument jest potwierdzony elektroniczną pieczęcią ZUS. Instytucja, w której przedsiębiorca złoży takie samodzielnie przygotowane potwierdzenie, może je zweryfikować on-line w udostępnionej przez ZUS wyszukiwarce.

Emeryci i renciści mogą złożyć wniosek o zmianę danych i mają dostęp do swoich PIT-ów. Świadczeniobiorcy mogą również sprawdzić szczegółowe informacje o świadczeniach i zwolnieniach lekarskich. Przez PUE ZUS można także zarezerwować wizytę w placówce na konkretny dzień i godzinę, unikając w ten sposób oczekiwania w kolejce.

Założenie profilu na PUE trwa kilka minut. Wystarczy wejść na stronę zus.pl, wybrać sposób rejestracji i wypełnić formularz. Ze względów bezpieczeństwa trzeba potwierdzić swoją tożsamość. I to też można zrobić zdalnie, bez konieczności wizyty w ZUS. Między innymi potwierdzając swoje dane przez profil zaufany albo bankowość internetową. Na stronie zus.pl znajduje się lista banków, które dają taką możliwość.

źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych oddział w Krakowie

 

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content