Solniczki klasy światowej w wielickich zbiorach

Największa w Polsce kolekcja cennych solniczek w Zamku Żupnym w Wieliczce wzbogaciła się o światowej klasy obiekty z XVI w. Dwie srebrne, złocone solniczki wykonane zostały przez mistrza Hansa Arnolda. W sumie w ostatnim roku kolekcja solniczek Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka powiększyła się o 46 cennych obiektów.

Solniczki mistrza Hansa Arnolda pochodzą z Augsburga i należą do najcenniejszych na świecie zabytków sztuki tego typu. Wykonane zostały w kształcie sześcioboków ozdobionych scenami polowań. Na tak niewielkiej powierzchni, obok jeleni i psów oraz leśnej roślinności, w tle pojawiają się jeszcze czytelne krajobrazy. Naturalistyczne i bardzo szczegółowe przedstawienia świadczą o wirtuozerii i wysokim poziomie artystycznym wykonawcy. Znana jest historia tych obiektów od XIX w., kiedy znajdował się w jednej z najlepszych kolekcji złotnictwa, należącej do barona Meyera de Rotschilda.
Ale to nie jedyne skarby nabyte w ostatnim okresie. Wyróżnia się też srebrna czarka na nóżkach w kształcie uskrzydlonych główek puttów, reprezentująca XVI-wieczny renesans niemiecki. Kolejna – to okazały przykład baroku – zdobiona dojrzałymi owocami granatu, winogrona i gruszki wykonana została przez złotnika Petera Webera ok. 1690 r. w Salzburgu.
Wielicka kolekcja wzbogaciła się też o kilka srebrnych obiektów angielskich z okresu panowania kolejnych królów Jerzego II i Jerzego III, m.in. klasycystyczny zestaw wykonany przez wybitnego złotnika Paula Storra w 1799 r.
Powiększył się też zbiór cennych solniczek, pochodzących z najstarszej europejskiej wytwórni porcelany w Miśni. Jednym z zakupów jest zestaw przyprawowy z ok. 1745 r., z najlepszego okresu funkcjonowania tej manufaktury. Jest on elementem znanego serwisu Gotzkowsky’ego. Wzór został opracowany w 1741 r. specjalnie dla Johanna Ernesta Gotzkowsky’ego, a potem wielokrotnie powielany np. w serwisie carskim. Motywami zdobniczymi są realistycznie przedstawione kwiaty a także owady: muszki i ważki. Piękne są też porcelanowe solniczki figuralne w formie kosza niesionego przez ogrodniczkę, ogrodnika oraz koszy, na których siedzi chłopiec.
Wartym uwagi jest naczynie do przypraw z oryginalną łyżeczką, trzymaną przez postać strażnika (Elbląg, XVIII w.).

Aż 46 nowych, cennych solniczek znalazło się w kolekcji Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka w 2016 r. dzięki zakupom od wyspecjalizowanych antykwariuszy i na aukcjach m.in. w Londynie i Berlinie. W grudniu Muzeum otrzyma obiekty podarowane przez kolekcjonera z Genewy w Szwajcarii.  Gromadzona przez Muzeum kolekcja jest najszybciej powiększającą się i liczy ponad 800 obiektów.

[Not a valid template]

źródło: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content