Smaki Dzieciństwa

Powracają do nas czasem zupełnie niespodziewanie…
Gdy zatęsknimy za domem, za bliskimi, których już nie ma. Kojarzą się z bezpieczeństwem, spokojem, beztroską.
Im jesteśmy starsi, z tym większym sentymentem je wspominamy. Chleb ze śmietaną i cukrem, pierogi babci, placki z blachy, zupa ze szczawiu zbieranego za domem, drożdżowe ciasto popijane mlekiem. I jakoś tak najbardziej wspominamy te najprostsze potrawy. Zapisywane przez babcie i mamy w „przepiśnikach” i pieczołowicie przekazywane z pokolenia na pokolenie. Każdy z nas inaczej zapamiętał „domowy smak”, ale każdemu z nas przywodzi na myśl coś, co jest smaczne, zdrowe, naturalne.

W dobie niezliczonych pomysłów na obiad, pudełkowych diet, kulinarnych poradników na internetowych kanałach, warto powrócić do tego co sprawdzone, domowe, swojskie. I temu właśnie będzie poświęcony pomysł naszych pań z Kół Gospodyń Wiejskich, nazwany właśnie „Smaki dzieciństwa”. Wspólnie z nimi chcemy zachęcić panie, i gotujących panów również, do podzielenia się swoimi przepisami na dawne potrawy, takie, jakimi je zapamiętaliśmy z naszych dziecinnych lat. Zapraszamy do rozmów z babciami i mamami, do odszukania pożółkłych już notatników z recepturami na kiszony barszcz, żur na serwatce, domowe przetwory, drożdżowe wypieki, zdrowe zupy, kluski na parze, dziady…

Wasze przepisy chcemy zebrać i opublikować, a jeśli pozwoli na to sytuacja pandemiczna, być może uda się niektóre zaprezentować podczas kulinarnych spotkań z naszymi Kołami Gospodyń Wiejskich na Targowisku Mój Rynek w Gdowie lub podczas warsztatów. Pomysł na podtrzymywanie kulinarnej tradycji naszego regionu jest częścią projektu, jaki Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich Gminy Gdów złożyło do LGD Dolina Raby o dofinansowanie w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Przepisy prosimy przesyłać na adres pani Lucyny Włodarz: lucyna.wlodarz@gmail.com lub
pani Brygidy Domagały: brydka74@interia.pl

E.T.U.

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content