Seniorze, nie daj się oszukać!

Oszuści, którzy podawali się za pracowników ZUS, okradli mieszkańca Nowego Targu. Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Policja apelują do seniorów o większą ostrożność i przypominają o zasadach bezpieczeństwa.

Kobiety, które udawały lekarkę i pracownicę ZUS, wyłudziły od starszego pana ponad 28 tys. złotych. Oszustki przyszły pod pretekstem kontroli z ZUS i zażądały podania numerów seryjnych banknotów z emerytury. Chwila nieuwagi wystarczyła, aby mężczyzna stracił swoje oszczędności.

Oszustwa na „pracownika ZUS” są coraz częstsze, dlatego przypominamy, że pracownicy ZUS nie odwiedzają emerytów i rencistów w ich domach. Wizyta może zdarzyć się tylko wtedy, jeśli ktoś stara się o rentę albo świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych i jego stan zdrowia nie pozwala na badanie w placówce ZUS. Ale o jego terminie klient zawsze informowany jest wcześniej.

Ponadto Zakład Ubezpieczeń Społecznych od wielu lat zachęca do korzystania z bezgotówkowych form wypłaty świadczeń. Przekazanie np. emerytury na rachunek bankowy jest lepszym rozwiązaniem. Jest bezpieczniej, gdy nie trzymamy gotówki w domu. Ogranicza to ryzyko kradzieży środków w wyniku takich oszustw – mówi aspirant Dorota Garbacz, z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu.

Oszuści uczą się wykorzystywać łatwowierność i brak czujności zwłaszcza starszych i samotnych osób. Jest to szczególnie dotkliwe, ponieważ bardzo często seniorzy w wyniku działania oszustów tracą oszczędności całego życia – podkreśla aspirant Dorota Garbacz.

Prosimy swoich klientów o zachowanie szczególnej ostrożności, a jakiekolwiek wątpliwości lepiej jest wyjaśnić z najbliższą placówką ZUS lub kontaktując się z Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem (22) 560 16 00.

źródło: informacja prasowa, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, oddział w Krakowie

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content