Rynek pierwotny w Krakowie – przegląd 2022

Artykuł sponsorowany.

Kraków jest drugim po Warszawie najdynamiczniej rozwijającym się rynkiem nieruchomości. Ceny tu biją rekordy, bije je też popyt – mimo że stawki idą w górę, zapotrzebowanie na mieszkania i lokale inwestycyjne wciąż pozostaje na bardzo wysokim poziomie. Duży potencjał turystyczny oraz ciągła modernizacja miasta sprawiają, że staje się coraz przyjaźniejszym i pożądanym celem dla inwestorów w nieruchomości.

Dziś kompleksowo analizujemy rynek pierwotny w Krakowie:

  • gdzie kupimy nowe mieszkanie, a gdzie apartament inwestycyjny;
  • jakie inwestycje powstają na mapie miasta;
  • jak zmieniają się ceny mieszkań.

Gdzie kupisz mieszkanie w Krakowie – trochę geografii 

Gdyby popatrzeć na mapę nowych inwestycji w Krakowie, nie znajdziemy na niej żadnego obszaru pominiętego uwagą deweloperów.

  • Najwięcej tradycyjnych osiedli wielorodzinnych znajdziemy w takich obszarach administracyjnych, jak Prądnik Biały i Prądnik Czerwony, Łagiewniki-Borek Fałęcki, Bieżanów-Prokocim, Podgórze Duchackie, Dębniki, Mistrzejowice, Bieńczyce, Nowa Huta i Bronowice.
  • W takich dzielnicach, jak Grzegórzki, Krowodrza, Zwierzyniec, Podgórze oraz w zachodniej części Czyżyn, coraz częściej wznosi się inwestycje o podwyższonym standardzie i modernistyczne apartamenty.
  • Im bliżej centrum i Starego Miasta – tym wyższy standard realizowanych nieruchomości. Tutaj powstaje najwięcej apartamentów inwestycyjnych, zwłaszcza zaprojektowanych w zrewitalizowanych kamienicach.

Do wyboru, do koloru – co w ofercie deweloperskiej?

Krakowski rynek nieruchomości jest niezwykle różnorodny i bogaty w różnego rodzaju nietypowe projekty wykorzystujące potencjał lokalizacji. Na terenie miasta działają renomowane firmy deweloperskie – krajowe, takie jak Dom Development, międzynarodowe, jak Skanska, czy też regionalne. Zapewniają one wystarczającą różnorodność oferty oraz rywalizują standardem wykonywanych nieruchomości.

Oto krótkie zestawienie typów nowych inwestycji wznoszonych na terenie Krakowa.

  1. Osiedla wielorodzinne – ulubiony typ nieruchomości wśród osób poszukujących własnego mieszkania. Wybór jest bardzo duży, a ceny mogą być całkiem umiarkowane i zależą przeważnie od lokalizacji na mapie miasta. Nowoczesne kompleksy są wykonywane w coraz lepszym standardzie i wyposażane w coraz więcej udogodnień. Na przykład, inwestycja Mieszkaj w Mieście jest przykładem modernistycznego podejścia do planowania przestrzeni i stanowi wcielenie koncepcji “miasta w mieście”: na terenie osiedla funkcjonują liczne lokale handlowe i usługowe, klub osiedlowy i własne przedszkole.
  2. Lokale inwestycyjne w Krakowie cieszą się coraz większą popularnością wśród Polaków posiadających większe oszczędności oraz inwestorów zagranicznych. Są to zarówno dedykowane pod wynajem kompleksy apartamentów, jak i inwestycje mieszkaniowe położone w atrakcyjnych częściach miasta i wyróżniające się wysokim standardem (takie jak kompleks Angel Stradom położony niedaleko Wawelu).
  3. Domy jednorodzinne – powstają zarówno w kameralnych dzielnicach Krakowa, jak i na obrzeżach miasta bądź też miejscowościach otaczających Kraków (Modlniczka, Rząska, Balice, Węgrzce, Wieliczka). Cieszą się bardzo dużą popularnością wśród rodzin z dziećmi i są najbardziej przystępnym cenowo segmentem rynku pierwotnego.

Co z cenami mieszkań w Krakowie?

Kraków jest drugim po Warszawie najdroższym miastem w kraju, i ceny nowych mieszkań nie przestają rosnąć. Czy kiedykolwiek przestaną – to pytanie retoryczne. Nawet pandemia koronawirusa nie była w stanie powstrzymać wzrostowej dynamiki, a biorąc pod uwagę obecną sytuację gospodarczą, zwłaszcza rosnącą inflację, ciężko jest spodziewać się spadków. Ponadto już do końca bieżącego roku ceny mogą ulec istotnej korekcie.

Autor: Redaktor1

Udostępnij post na:

Skip to content