Rozpoczęła się akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie.

W dniach od 25 do 28 kwietnia 2022 r. na terenie województwa małopolskiego zostanie przeprowadzona akcja szczepienia wolno żyjących lisów przeciwko wściekliźnie.

Szczepienie lisów będzie wykonane za pomocą przynęt zawierających szczepionkę, zrzucanych z samolotów oraz jej ręczne wyłożenie. Przynęty zawierające szczepionkę przeciw wściekliźnie mają kształt walca. W środku umieszczony jest plastikowy pojemnik zawierający płynną szczepionkę. Szczepionka zawarta w przynęcie po przegryzieniu przez lisa wytwarza odporność przeciw wściekliźnie. 
 
W okresie wykonywania szczepień zaleca się:
  • nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu.
  • kontakt zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić do najbliższego lekarza weterynarii, w celu poddania zwierzęcia obserwacji,
  • nie dotykać, nie podnosić, a tym bardziej nie rozłamywać przynęty, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa. W razie kontaktu ze szczepionką natychmiast skontaktować się z lekarzem lub Powiatową Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną.

Szczegółowych informacji dotyczących szczepienia lisów udziela Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wieliczce.

Autor: Redaktor1

Udostępnij post na:

Skip to content