Rozmowa z Janem Maciuszkiem, sołtysem Nieznanowic

Zapraszamy na rozmowę z Janem Maciuszkiem, sołtysem Nieznanowic. Pan Jan jest najmłodszym sołtysem urzędującym na terenie naszej gminy. Niedawno minął rok od jego wyboru. Porozmawiamy o planach na przyszłość, ale i tym co udało się zrobić.

MG: Kilka tygodni temu minął rok jak został Pan wybrany na sołtysa. Co udało się zrobić w ciągu tego czasu w Nieznanowicach?

JM: Przede wszystkim poprawiliśmy oświetlenie w pięciu miejscach, co było ważne dla mieszkańców. Wyasfaltowaliśmy plac po starej remizie oraz odnowiliśmy drogi w centrum wsi. Udało się zamontować dwa lustra przy drogach, które poprawiają bezpieczeństwo w ruchu oraz wyczyścić rów biegnący od Marszowic. Zakupiliśmy także nowe krzesła do remizy.

MG: Z jakimi problemami lub pomysłami najczęściej przychodzili do Pana mieszkańcy?

JM: Zdecydowanie najczęściej powtarzającym się tematem były stawy. Od dłuższego czasu grupa mieszkańców, chciała zagospodarować teren stawów, który należy do wsi, aby mieć miejsce na rekreację. Przede wszystkim oczekiwali ode mnie pomocy w zorganizowaniu zebrania wiejskiego, przedstawienia problemu, i przeprowadzenie głosowania, czy wieś odda im stawy pod opiekę. Udało się, zostało powołane do życia stowarzyszenie Wędkarskie Nieznanowice 2016. Już zaczęliśmy  porządkować teren wokół stawów. To ma być teren, który będzie służył mieszkańcom naszej wsi. Będzie przez nas zarybiany i nasi mieszkańcy będą dbali o porządek w tym miejscu, dlatego oni mają możliwość połowu ryb na własny użytek.

MG: Co Pana zdaniem jest w tej chwili najpilniejsze do zrobienia w Nieznanowicach?

JM: Chciałbym, aby w najbliższym czasie ruszyła budowa chodnika od drogi wojewódzkiej do centrum wsi. Projekt jest gotowy, teraz ruch muszą wykonać gmina i powiat. Chcemy także, jeszcze w tym roku wyłożyć płytami i ażurami potok biegnący koło remizy, aby poprawić przepływ wody i wygląd.  Staram się też o zamontowanie lampy na przystanku na drodze wojewódzkiej w kierunku Bochni.

MG: Jakie plany ma Pan na kolejne 3 lata kadencji?

JM: Bardzo chciałbym, aby wreszcie doszła do skutku odnowa centrum wsi. Tu przede wszystkim odnowilibyśmy z zewnątrz  Dom Strażaka, chodzi o elewację. Przed budynkiem chciałabym zrobić kostkę lub położyć asfalt, wokół nowe ogrodzenie. W planach mamy także powiększyć istniejący plac zabaw oraz zrobienie otwartej siłowni na świeżym powietrzu. Także do zagospodarowania, np. ławkami, jest już wspomniany plac po starej remizie. Pieniądze, mowa tu o ok. 400 tys zł, na te przedsięwzięcia staramy się uzyskać z PROW czyli Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

MG: Na koniec chciałam zapytać czy Nieznanowice szykują się na przyjęcie pielgrzymów w czasie ŚDM?

JM: Tak, w Nieznanowicach pielgrzymi zostaną ugoszczeni nie tylko w domach prywatnych, ale najprawdopodobniej też w naszej remizie. Z otrzymanych informacji wynika, że w Domu Strażaka, który w ostatnim czasie przeszedł różne kontrole Nadzoru Budowlanego będzie ok. 50 osób z Włoch. W tym tygodniu montowane były prysznice dla gości. Z parafii już dostaliśmy wstępny plan pobytu pielgrzymów, teraz się z nim zapoznajemy.

MG: Dziękuję za rozmowę i życzę realizacji Pana planów.

JM: Dziękuję

 

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content