Rok 2016 w obiektywie portalu Mój Gdów

Rok 2016 już za nami, a więc jest to najlepszy czas na podsumowanie tego co już za nami. Dla Nas jak i dla wielu z nas był to roku bardzo pracowity, głównie w okresie wakacyjnym. Ale zacznijmy od początku. Na stronie internetowej www.mojgdow.pl pojawiło się ponad 1000 galerii. W tym czasie wykonaliśmy kilka tysięcy zdjęć. Staraliśmy się dotrzeć tam, gdzie działo się coś ważnego.

Dziś chcielibyśmy Wam zaprezentować pierwszą część podsumowań 2016 roku. Zapraszamy Was do obejrzenia – naszym zdaniem – najważniejszych wydarzeń ubiegłego roku.

STYCZEŃ

Podczas XXIV finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdowskim sztabie, do którego weszły 3 gminy (Gdów, Raciechowice, Łapanów) zebrano 39 351,10zł.

[Not a valid template]

Zimowy kulig, który był zorganizowany na torze „Mała Finlandia” przyciągnął do Podolan kilkaset dzieci oraz dorosłych. Podczas kilkugodzinnej imprezy wszyscy mogli poszaleć na około 5 km torze.

[Not a valid template]

Na auli Gimnazjum im. św. Brata Alberta w Gdowie odbył się doroczny przegląd kolęd i pastorałek. W tamtym roku na scenie wystąpiło ponad dwustu wykonawców.

[Not a valid template]


LUTY

Do Kościoła w Niegowici przywiezione zostały organy. Aby przetransportować aż z Norwegi tak duży sprzęt został wynajęty samochód ciężarowy, a sama podróż trwała kilka dni.

[Not a valid template]

Na ul. Bocheńskiej odbyło się spotkanie robocze, w którym uczestniczyli członkowie komitetu budowy pomnika ks. Karola Wojtyły, któremu  przewodniczyła Magdalena Krysa i Marek Rozwadowski; prof. Stefan Dousa z Politechniki Krakowskiej (rzeźbiarz specjalizujący się w medalierstwie i rzeźbie monumentalnej, autor projektu rzeźby) wraz z współpracownikami oraz wójt Zbigniew Wojas. Dyskutowano m.in. nad określeniem dokładnego miejsca usytuowania pomnika, o szczegółach technicznych oraz omawiano wszystkie ,,za” i ,,przeciw”.

[Not a valid template]

28 lutego przed kopcem upamiętniającym Bitwę pod Gdowem odbyła się uroczystość złożenia kwiatów i zniczy. W obchodach wzięli udział m.in. przedstawiciele władz samorządowych, poczty sztandarowe szkół z Gdowa i Niegowici oraz mieszkańcy.

[Not a valid template]


MARZEC

W dniach od 15 do 18 marca odbył się VII Przegląd Artystyczny Młodzieży CK-art. Mieliśmy  przyjemność relacjonować naszym czytelnikom wydarzenia marcowe jednej z największych imprez organizowanych przez gdowskie Centrum Kultury.

[Not a valid template]

20 marca ulicami Gdowa przeszła Droga Krzyżowa

[Not a valid template]

W siedzibie Urzędu Gminy w Gdowie została podpisana umowa na budowę II etapu obwodnicy Gdowa. Zadanie realizowane będzie w systemie Projektuj&Buduj, a to oznacza, że wykonawca musi uprzednio opracować, a następnie zrealizować wcześniej opracowany projekt.  Do przetargu zgłosiło się 18 firm oraz konsorcjów. Najtańszą ofertę przedstawiło konsorcjum STRABAG S.A – Lider proponując za wykonanie usługi 22 136 220,00 zł dając jednocześnie 10 lat gwarancji.

[Not a valid template]


KWIECIEŃ

1 kwietnia ruszył program ,,Rodzina 500 +”. W ciągu pierwszego miesiąca od uruchomienia programu złożono 1225 wniosków.

[Not a valid template]

7 kwietnia delegacja z Gdowa złożyła wizytę Kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi. Spotkanie miało na celu zaprezentowanie Metropolicie Krakowskiemu wizualizacji pomnika ks. Karola Wojtyły, który ma stanąć przy rondzie na ul. Bocheńskiej.

[Not a valid template]


MAJ

1 maja 2016 r. odbyła się uroczystość Gminnych Obchodów Dnia Strażaka, która rozpoczęła się zbiórką strażaków, pocztów sztandarowych i gości przed budynkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Niegowici. Po mszy wszystkie poczty sztandarowe oraz zaproszeni goście udali się w kolumnie pojazdów pożarniczych na plac przed budynkiem OSP Pierzchów. Tam odbyła się uroczysta część obchodów.

[Not a valid template]

Uroczystą Mszą Świętą w Kościele Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Gdowie rozpoczęły się obchody 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Chwilę po godzinie 14:00 rozpoczął się IV Bieg Konstytucji 3 Maja. Blisko 200 uczestników wystartowało na dystansach: 2000m oraz 6500m.

[Not a valid template]


CZERWIEC

Pokaz sprzętu strażackiego dawnego i współczesnego, przejażdżki Melexami, sprawdzenie swoich sił na ściance wspinaczkowej, malowanie twarzy oraz zabiegi fryzjerskie, a to wszystko przy słonecznej pogodzie. Tak wyglądał Dzień Dziecka zorganizowany na gdowskim Rynku.

[Not a valid template]

Już po raz drugi na stawie przy ul. Cegielnianej w Gdowie odbył się drugi wędkarski Dzień Dziecka o Puchar Wójta Gminy Gdów. Organizatorami byli Koło Wędkarskie RABA przy współpracy z Gminą Gdów.

[Not a valid template]

W dniach 10 – 12 czerwca mogliśmy podziwiać rzadko spotykane, ale niezwykłe widowiskowe sceny na niebie. A wszystko to z okazji trzydniowego międzynarodowego festiwalu balonowego, który po raz pierwszy odbył się w Gdowie.  Dodatkowo wspólnie z Aeroklubem Krakowskim  mieliśmy dla Was niespodziankę – lot balonem. Trójka szczęśliwców, która wzięła udział w konkursie i wygrała, mogła podziwiać Gdów oraz okolice ,,z góry”.

[Not a valid template]

W czerwcu po raz czternasty  odbył Festiwal Piosenki i Form Twórczych Osób Niepełnosprawnych w Podolanach. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, nie tylko dla uczestników, ale także dla widzów. Podczas dwóch dni festiwalu na scenie zaprezentowali się m.in zespół Papa D, Turnioki, S.T.O.R.M czy Bogdan Borowski

[Not a valid template]


LIPIEC

Rondo usytuowano w Gdowie na ul. Bocheńskiej nosi imię Ks. Karola Wojtyły. Tabliczki z nawą zostały wbite do ziemi w Lipcu 2016 roku.

[Not a valid template]

Również w lipcu został wmurowany kamień pod budowę pomnika na rondzie księdza Karola Wojtyły na ul. Bocheńskiej w Gdowie

[Not a valid template]

3750 zawodników wzięło udział w XI Mistrzostwach Świata Taekwon-do TI. Zawody odbyły się 16-17 lipca w miejscowości Birmingham – Anglia. Wśród startujących z reprezentacji Polski znaleźli się Mateusz Kucharz oraz jego trener Mateusz Dylawerski, którzy zdobyli 4 medale (2 srebrne i dwa brązowe)

[Not a valid template]

ŚDM 2016 – przez ponad tydzień na przełomie Lipca i Sierpnia na terenie Gminy Gdów gościła około 4000 pielgrzymów, którzy przybyli na Światowe Dni Młodzieży odbywające się w Krakowie oraz w Brzegach.

[Not a valid template]

Niezwykłej sytuacji podczas Światowych Dni Młodzieży doświadczył pochodzący z Zagórzan diakon Damian Obrał. Otóż jako jeden z nielicznych asystował przy mszy z samym Papieżem Franciszkiem!

[Not a valid template]


SIERPIEŃ

Bardzo smutna wiadomość dotarła do nas na początku sierpnia z Krakowa. W wieku 89 lat zmarł kard. Franciszek Macharski. W latach 1979 – 2005 był metropolitą krakowskim. W 2005 roku przeszedł na emeryturę.
Kardynał często odwiedzał nasze okolice z okazji różnych uroczystości kościelnych m.in w 2009 roku gdzie bierzmował gdowskich gimnazjalistów. Od marca 2004 roku był Honorowym Obywatelem Gminy Gdów.

[Not a valid template]

16 sierpnia br. odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby Małopolskiego Banku Spółdzielczego z oddziałem w Gdowie, zlokalizowanego obok budynku Urzędu Gminy.

[Not a valid template]


WRZESIEŃ

W Krakowie, w teatrze J. Słowackiego odbyły się uroczyste obchody z okazji 150-lecia Kół Gospodyń Wiejskich na ziemiach polskich. Do stolicy Małopolski przyjechały przedstawicielstwa Kół z całego regionu. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych oraz Pań z naszego terenu. Najbardziej zasłużonym członkiniom wręczono nagrody i wyróżnienia.

[Not a valid template]

We wrześniu odbył III Piknik Zdrowia i Aktywności Fizycznej połączony z I Biegiem ,,Po zdrowie”. Mój Gdów nie tylko objął imprezę patronatem medialnym, ale także aktywnie w niej uczestniczył. Nasz redakcyjny kolega pobiegł na 5 km, a redakcyjna koleżanka była wśród wolontariuszy przy Dniu Dawcy!

[Not a valid template]

Druhowie z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Pierzchowie wzbogacili się o fabrycznie nowy, lekki samochód ratowniczo gaśniczy Opel Movano. Pojazd został zabudowany przez firmę IUVO Cars Częstochowa.

[Not a valid template]


PAŹDZIERNIK

Gminna Hala Sportowa w Gdowie została zaprezentowana zwiedzającym. W czasie dnia otwartego zarówno pojedyncze osoby jak i całe rodziny zwiedzały każdy zakątek obiektu.

[Not a valid template]

13 października 2016 roku, mieszkańcy Gminy Gdów i Powiatu Wielickiego, darczyńcy i fundatorzy, zgromadzili się wspólnie, aby uczestniczyć w uroczystości odsłonięcia i poświęcenia pomnika ks.Karola Wojtyły.

[Not a valid template]

14 października oficjalnie otwarto nową halę widowiskowo – sportową w Gdowie

[Not a valid template]

W Zagórzanach doszło do tragicznego w skutkach wypadku drogowego. W wyniku zderzenia dwóch samochodów zginęła 1 osoba, 2 zostały ranne.

[Not a valid template]


LISTOPAD

Już po raz kolejny odbyło się uroczyste wręczenie medali na Długoletnie Pożycie Małżeńskie. W 2016, aż 15 par świętuje złote, a dwie pary diamentowe gody z naszej gminy.

[Not a valid template]

W Mistrzem Świata WORLD KICKBOXING Federation Italia Rafałem Szaflarskim zdobył tytuł Najlepszego Zawodnika na świecie. Mateusz Durczok również z tych samych zawodów przywiózł dwa medale: srebrny oraz brązowy

[Not a valid template]

11 listopada świętowaliśmy 98 rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uroczystości związane z tym właśnie dniem odbyły się w Gdowie i Niegowici.

[Not a valid template]

Przy udziale kilkuset osobowej publiczności zgromadzonej na hali widowisko – sportowej w Gdowie uroczyście świętowano jubileusz 50 lecia założenia Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Gminy Gdów.

[Not a valid template]


GRUDZIEŃ

Na początku stycznia zakończono przebudowę most na potok Królewskim w Niegowicii

[Not a valid template]

Już po raz trzeci została zorganizowana Gala Sportu, która wyłoniła najlepszych sportowców naszej gminy, w trzech kategoriach. W ubiegłym roku wyróżnienia otrzymało 16 zawodników. Uroczystość odbyła się w piątek, 2 grudnia na hali widowiskowo – sportowej przy gimnazjum w Gdowie.

[Not a valid template]

W piątek, 9 grudnia, już po raz piąty na scenie Centrum Kultury w Gdowie wystąpili młodzi wykonawcy mierząc się z utworami Andrzeja Zielińskiego. Uczestnicy oceniani byli przez Andrzeja Zielińskiego, Tomasza Wolaka i po raz pierwszy przez drugiego z braci Zielińskich-Jacka.

[Not a valid template]

W Zręczycach został oddany do użytku nowo wybudowany zbiornik na wodę pitną o pojemności 250m3.

[Not a valid template]

 

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content