To nie była łatwa sprawa: dodatkowe środki z programu wsparcia cyfrowego domów kultury Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu mogło otrzymać tylko 200 instytucji z całej Polski. Skoro jednak już niejeden raz udało się zdobyć pieniądze dla Centrum Kultury w ramach programów ministerialnych, dlaczego nie spróbować o nie zawalczyć, zgodnie z sugestią wójta Zbigniewa Wojasa, w projekcie grantowym „Konwersja cyfrowa domów kultury”?
– Kiedy tylko pojawiła się informacja o naborze, zaczęliśmy pracę. Nie ukrywam, że napisanie wniosku nie było łatwe. Temat cyfryzacji, nowych technologii jest bardzo skomplikowany, dlatego w każde działanie, które zaplanowaliśmy, musieliśmy się szczegółowo wdrażać. Nasz projekt podzieliliśmy na 5 elementów, które chcemy sukcesywnie realizować do końca maja 2022 roku – mówi Wioleta Chmiela, dyrektor gdowskiego Centrum Kultury.
I udało się. Projekt „Cyfrowa akcja – kulturalna reakcja” otrzymał 94 punkty i znalazł się na bardzo wysokim, szóstym, miejscu konkursowej listy. – To dla nas ogromne wyróżnienie. Pracy będzie naprawdę bardzo dużo. Szczególnie, że projekt grantowy, z którego pochodzą środki, będziemy prowadzili po raz pierwszy – informuje dyr. Chmiela. Wsparcie jest rekordowe: wynosi aż 116 700 zł. Taki finansowy zastrzyk sprawi, że po zakończeniu realizacji grantu w Centrum Kultury pojawią się między innymi gry mobilne, nowe studio nagrań i streamingu, transmisje online, nowe aplikacje, ścieżki edukacyjne, które będzie można pobrać na smartfona. Będą również programy i sprzęt dostosowany do osób ze szczególnymi potrzebami, dzięki temu oferta CK stanie się bardziej dostępna dla tej grupy odbiorców. – Gdy tworzyliśmy projekt, bardzo zależało mi na tym, aby pracownicy mieli szansę wdrożyć się w nowe technologie – podkreśla Wioleta Chmiela. Z tego powodu realizacji poszczególnych elementów towarzyszą szkolenia zarówno dla pracowników, jak i instruktorów oraz członków działających przy CK grup artystycznych, zwłaszcza z części dotyczącej tworzenia nagrań wideo i transmisji on-line.
Umowa o powierzeniu grantu zostanie podpisana w najbliższym czasie. Trwa już natomiast realizacja innego cennego przedsięwzięcia. – W ramach programu Infrastruktura Domów Kultury trafiło do nas 23 tys. zł. Z tych pieniędzy udało się zakupić przede wszystkim system wystawienniczy z oświetleniem na salę widowiskową, jak również mobilny, dzięki czemu będziemy mogli przygotowywać wystawy plenerowe. Ponadto mamy nowe ramy na oprawę prac, podświetlaną kolumnę LED, zakupimy rolety zaciemniające do sali widowiskowej oraz system zasuwania kotar. W projekcie ujęliśmy także zakup kamery, kolumn i ekranu projekcyjnego. Wierzymy, że te zakupy pozwolą na organizację nowych wydarzeń i poprawę jakości tego, co już robimy – mówi z przekonaniem dyr. Chmiela.