Jesienią 2016 r. klasy pierwsze Gimnazjum wyruszyły na wycieczkę po Ziemi Gdowskiej. Przed wyjazdem p. Teresa Kaczmarczyk, która była kierownikiem wyjazdu, przedstawiła nam krótko historię Gdowa oraz miejsc, które będziemy zwiedzać. O godzinie 9:00 wyruszyliśmy spod gimnazjum.
Pierwszym punktem wycieczki było obejrzenie kościoła pw. NMP w Gdowie. Kiedy staliśmy na parkingu, pani Kaczmarczyk uświadomiła nam fakt, że kilkaset lat temu był tutaj cmentarz, na którym chowano zamożnych i bogatych ludzi. W późniejszych czasach został przeniesiony w swoje obecne miejsce. Następnie obeszliśmy kościół wokół i dotarliśmy do zakrystii, tzw. „dziadownii”. Dowiedzieliśmy się również, że dawniej nie było czegoś takiego jak cement. Dlatego też, „dziadownia” została zbudowana na kurzych jajkach.
Kolejne miejsce naszego zwiedzania to Hucisko. Obejrzeliśmy Dom i Krzesło Tadeusza Kantora. Posąg zbudowano ku czci tego pana, który był reżyserem, malarzem, scenografem, grafikiem i założycielem Teatru Cricot 2 w Krakowie. Początkowo miał powstać pomnik przedstawiający Tadeusza Kantora jako pielgrzyma i miał zostać postawiony we Wrocławiu. Jednak zmieniono plan i wybudowano ogromne krzesło w Hucisku.
Następnie udaliśmy się na cmentarz w Gdowie. Dowiedzieliśmy się, że znajdują się tam groby zmarłych żołnierzy z okresu II wojny światowej i Kopiec Powstańców Krakowskich. Kopiec to grób zbiorowy i znajduje się w nim ok. 154 zmarłych z tego tylko 14 zidentyfikowanych. Mogiła jest wysoka, ma około 4 m.
Piątym miejscem, które zobaczyliśmy, był kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Niegowici i Izba Pamięci Jana Pawła II. Mogliśmy obejrzeć pamiątki związane z życiem Karola Wojtyły, późniejszego papieża. W drugiej części Izby dostrzegliśmy rzeczy ludowe, jak: stroje krakowskie, dawne telefony, obuwie, akcesoria dla niemowląt np. łóżeczko, wózek, przyrządy do uprawiania roli, stare skrzynie itp. Później przeszliśmy do kościoła, w którym zobaczyliśmy kopie płyty nagrobkowej JPII i Jego relikwie. Pokazano nam również piękny ołtarz przedstawiający Matkę Bożą z aniołami, które nakładają Jej koronę na głowę.
Ostatnim punktem wycieczki był kopiec gen. Jana Henryka Dąbrowskiego nieopodal szkoły w Pierzchowie. Obok kopca jest pomnik ku czci generała. Pani Teresa Kaczmarczyk opowiedziała nam historię Jana Henryka Dąbrowskiego, a potem pozwoliła się wspiąć na kopiec. Wszyscy pobiegli na górę i zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia. Po kilkunastu minutach zmęczeni siedzieliśmy w autokarze.
Wycieczkę uważam za bardzo udaną, ciekawą i interesującą. Dowiedzieliśmy się o wielu ciekawych miejscach, o których większość z nas nie słyszała. Najbardziej interesująca była Niegowić, gdyż usłyszeliśmy jeszcze raz historię naszego papieża Polaka.
Przygotowała: Patrycja Horabik
[Not a valid template]