„Razem dla planety” – wyłącz dziś światło na godzinę

W sobotę 26 marca 2022 r. o godzinie 20:30 przypada Godzina dla Ziemi WWF. Zachęcamy do udziału w akcji „Razem dla planety” polegającej na wyłączenie w tym czasie światła na 60 minut. Ten drobny gest jest oczywiście symboliczny, wyraża jednak naszą  troskę o planetę. W tym roku akcja ma także drugi cel, o którym informują Organizatorzy.

– Fundacja WWF Polska jest wstrząśnięta sytuacją w Ukrainie. Dlatego w tym roku w wyrazie solidarności z naszymi przyjaciółmi z Ukrainy postanowiliśmy zrezygnować z przeprowadzenia dużej kampanii komunikacyjnej z okazji Godziny dla Ziemi WWF. Chcemy, by zgaszone na godzinę światła były również wołaniem o pokój, troskę o ludzi i całą planetę. Każda wojna to tragedia dla przyrody, której jesteśmy częścią. Solidaryzujemy się z naszymi kolegami z WWF Ukraina i wszystkimi osobami na całym świecie, które mają nadzieję na pokojowe rozwiązanie konfliktu – czytamy na stronie internetowej WWF.

Jednego dnia o tej samej godzinie czasu lokalnego – w tym roku jest to sobota, 26 marca, godzina 20:30 – cały świat symbolicznie gasi światło. Ludzie wyłączają je w swoich domach, a firmy oraz władze miast wygaszają iluminacje charakterystycznych budynków i obiektów.  Do akcji może się włączyć każdy, niezależnie od swych poglądów i upodobań, wystarczy nacisnąć wyłącznik światła w całym domu. Godzina dla Ziemi w tym roku obchodzi swoje 16. urodziny. W 2007 roku po raz pierwszy w Sydney w ponad 2 milionach domów wyłączono światło na godzinę. Od tego czasu z roku na rok akcja WWF nabiera rozmachu i rozlewa się na cały świat. W „Godzinie dla Ziemi” biorą udział setki milionów ludzi z ponad 7000 miast i miejscowości w 170 państwach na całym świecie, także w Polsce. W poprzednich edycjach na całym świecie aż 10 400 zabytków i pomników nie było oświetlonych przez 60 minut. W Polsce w poprzednich latach w akcji brało udział blisko 100 miast, a wygasały takie obiekty jak Pałac Kultury i Nauki, Opera Narodowa, Sky Tower we Wrocławiu, Zamek Krzyżacki, Ministerstwo Środowiska czy Kancelaria Prezydenta RP. Od lat „Godzina dla Ziemi” WWF odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.

Akcja ma na celu pokazanie, że wszyscy powinniśmy żyć w sposób przyjazny środowisku i obudzić w sobie szacunek do zasobów naturalnych Ziemi. Oczywiście nie powstrzyma nadmiernej emisji gazów cieplarnianych ani zmiany klimatu. Skłoni jednak do refleksji nad wagą wyzwań i zmotywuje do podjęcia koniecznych działań. Żeby coś zmienić, musimy przyjrzeć się naszym nawykom, ale też rządy wszystkich krajów świata muszą podjąć decyzje na poziomie systemowym, aby ograniczyć degradację środowiska i zredukować emisję gazów cieplarnianych, będących przyczyną zmiany klimatu.

Zachęcamy do wyłączenia na godzinę w dzisiejszy sobotni wieczór światła o godzinie 20:30.


 

Foto: Mój Gdów (na bazie Fundacja WWF Polska).

Źródło: Fundacja WWF Polska.

 

Autor: Redaktor3

Udostępnij post na:

Skip to content