PSZOK- warto wiedzieć

PSZOK to Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. W naszej gminie ma on siedzibę w Gdowie przy ul. Staszica.

Zmiana godzin otwarcia

Od nowego roku PSZOK otwarty jest od wtorku do soboty – od wtorku do piątku od godz. 7 do 15, natomiast w sobotę od 8 do 14. Telefon kontaktowy: 692-709-588.

PSZOK przed modernizacją

Urząd Gminy pozyskał ponad 1,1 mln zł dofinansowania ze środków unijnych na przebudowę istniejącego obiektu, dlatego w najbliższych miesiącach PSZOK czeka modernizacja. W ramach przebudowy zaplanowano: utwardzenie terenu (wykonanie nawierzchni betonowej placów i chodników), dodatkowe oświetlenie, montaż wiat (zadaszenia) nad pojemnikami i kontenerami do zbiórki odpadów, utworzenie punktu przyjmowania rzeczy używanych i punktu napraw (tak by możliwe było przygotowanie odpadów do ponownego użytku), montaż kontenerów do przechowywania wyselekcjonowanych odpadów, utworzenie zaplecza biurowego, ogrodzenie terenu.

Bądź EKO!

 Od kilku miesięcy nasz PSZOK posiada specjalny kontener na odpady wielkogabarytowe, które pochodzą z mebli np. sklejki, płyty wiórowe, płyty OSB, framugi okienne i drzwiowe, drewno rozbiórkowe itd. Dzięki temu odpady nie trafiają wprost na wysypisko, ale do ponownego wykorzystania. Ma to wymiar zarówno ekologiczny, jak i ekonomiczny. Korzyści dla środowiska tłumaczyć nie trzeba, natomiast ekonomiczne są następujące: za utylizację mebli traktowanych jako odpady wielkogabarytowe gmina musi zapłacić około 1 400 zł (za tonę), natomiast jeżeli trafiają one do ponownego użycia, kosztuje to symboliczną złotówkę (za tonę). Ponadto, na PSZOK-u do specjalnego kontenera wsypywany jest też gruz, który również nie trafia na wysypisko, ale do zainteresowanych mieszkańców np. na podbudowę drogi czy wyrównanie gruntu.

Ciekawostka- Czy wiesz ile śmieci wyprodukowaliśmy w 2020 roku?

(ilość odpadów odebranych sprzed posesji na terenie naszej gminy)

wizualizacja, PSZOK po modernizacji:

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content