Pszczelarze z gminy Gdów na obchodach 100-lecia Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Krakowie powstawał kiedy odradzała się polska niepodległość. Właśnie minęło 100 lat od jego utworzenia. W  obchodach jubileuszowych, które odbywały się w Krakowie uczestniczyła także reprezentacja z naszej gminy: zarząd Koła Pszczelarzy w Gdowie oraz wójt gminy Zbigniew Wojas.

Obchody 100-lecie rozpoczęła msza święta odprawiona w Bazylice Mariackiej w intencji pszczelarzy, a po niej nastąpił przemarsz, z orkiestrą i z pocztami sztandarowymi, na Plac Szczepański, gdzie odbywały się dalsze uroczystości.

Zarząd Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy docenił osoby wspierające inicjatywy pszczelarskie w swojej okolicy. Wśród osób nagrodzonych okolicznościową statuetką znalazł się gospodarz gminy Gdów Zbigniew Wojas, który wraz ówczesnym prezesem WZP Józefem Bukowskim był jednym z inicjatorów reaktywowania Koła w naszej gminie. Kolejne wyróżnienie „medal św. Ambrożego”odebrał Prezes Koła Pszczelarzy w Gdowie, pan Tomasz Miszczyk, który aktywnie działa w Wojewódzkim Związku już od 20 lat. Kiedy dwa lata temu zrodził się pomysł wyhodowania „małopolskiej pszczoły”- linia BONA to właśnie prezes Koła z Gdowa objął pieczę nad tą hodowlą.

W Krakowie wręczono także statuetki okolicznościowe z okazji 100-lecia Związku, jedną z nich odebrali przedstawiciele gdowskiego Koła.

Koło Pszczelarskie w Gdowie działa bardzo aktywnie. Obok wewnętrznych spotkań, na których omawiane są sprawy związane stricte z pszczelarstwem, przedstawiciele ugrupowania obecni są na piknikach i festynach gdzie prezentują wyroby pszczele oraz przyrządy i ubrania pszczelarskie. Prowadzą także działalność edukacyjną.  Chętnie odwiedzają szkoły i przedszkola gdzie opowiadają najmłodszym mieszkańcom naszej gminy o roli pszczoły, a także o ich pracy i produktach pszczelich.

Fot. Apolonia Miszczyk

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content