Przyjazne Centrum Kultury. Podsumowanie roku 2015/2016

W swej wieloletniej działalności Centrum realizuje swój program w szczególności poprzez :  rozpoznawanie, rozbudzanie i zaspokajanie potrzeb oraz zainteresowań kulturalnych, tworzenie warunków dla rozwoju amatorskiego ruchu artystycznego oraz zainteresowania kulturą i sztuką, tworzenie warunków dla rozwoju folkloru, a także rękodzieła ludowego i artystycznego, edukację kulturalną oraz wychowanie przez sztukę.

Rokrocznie organizujemy tradycyjny konkurs na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową, konkurs palm i pisanek, konkurs recytatorski oraz konkursy plastyczne , fotograficzne,  szereg wystaw a także wernisaży wspierając tym samym  lokalnych artystów . Jesteśmy również inicjatorami  konkursu kolęd, pastorałek i widowisk jasełkowych . Od roku  2009  w Centrum Kultury w Gdowie odbywają się w miesiącu maju  Młodzieżowe Spotkania  Teatralne RAMPA z udziałem młodzieżowych  i dziecięcych grup teatralnych. Od roku 2010 w marcu w Centrum gościmy młodzież w Przeglądzie Artystycznym Młodzieży CK-art.  Należy dodać, ze w roku 2016 zgłoszenia na Przegląd spłynęły do nas z aż siedmiu powiatów. Ponad to jesteśmy organizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenek Andrzeja Zielińskiego, Święta Ziemi Gdowskiej a od lat dwóch Pikniku Zdrowia połączonego z Marszem po Zdrowie na gdowskim Zarabiu. Centrum Kultury jest także beneficjentem oraz partnerem w projektach unijnych. W roku poprzednim realizowaliśmy projekt Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego  pt. ,, Kurtyna w górę… czyli teatr od kulis” a także projekt Narodowego Centrum Kultury pt. ,, Budujemy lepszą współprace i nowe inicjatywy” . Oba te programy miały zasięg gminny.

W ramach  prowadzenia zespołowych form edukacji kulturalnej i wychowania przez sztukę w Centrum Kultury w Gdowie działają :

Reprezentacyjna Orkiestra Dęta , Kapela Ludowa GDOWANIE, Dziecięcy zespół folklorystyczny MALI GDOWIANIE, Chór mieszany Tutte le Corde, Chór emerytów SERENADA oraz Zespół Wokalny ARGENTO

Z każdej z powyższych propozycji skorzystać można bezpłatnie. Należy dodać, że Centrum Kultury po raz drugi już  stało się partnerem programu Karty Dużej Rodziny. Karta Dużej Rodziny to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin 3+ zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych. W praktyce oznacza to, że w związku z podpisaniem umowy z Małopolskim Urzędem Wojewódzki w Krakowie, rodziny 3+ mogą skorzystać z 10 % zniżki na wszystkie odpłatne zajęcia w CK. W przypadku trudnej sytuacji finansowej, po wyrażeniu takiej deklaracji przez rodziców,  oraz dla dzieci szczególnie uzdolnionych istnieje możliwość zwolnienia z opłat za zajęcia.

Na zakończenie roku szkolnego 2015/2016  blisko 300 osobowa grupa dzieci i młodzieży otrzymała dyplomy ukończenia  zajęć edukacyjno-rozwojowych. Jednym z naszych celów statutowych jest właśnie  przygotowanie oferty z zakresu edukacji artystycznej dla mieszkańców naszej gminy. I tak w całorocznym  harmonogramie , w szczególności dla dzieci i młodzieży,  proponujemy zajęcia:  balet i rytmika , w których udział wziąć mogą dzieci już od lat 3, taniec nowoczesny  HIP-HOP z podziałem na grupę młodszą od lat 5 oraz grupę starszą od lat 7,  taniec towarzyski od lat 4, plastyka dla grup w wieku  szkolnym ale także i dla dorosłych , która odbywa się w pełni profesjonalnej pracowni plastycznej, karate prowadzone przez szkołę Karate Tradycyjnego z Niepołomic również od lat 4 do 12 .

Natomiast dla maluszków w specjalnie przygotowanej sali dydaktycznej  odbywają się zajęcia  z  logorytmiki, języka angielskiego oraz plastyki. Są to zajęcia ogólnorozwojowe powadzone w grupie wiekowej od lat 3 do 6. Nauka przez zabawę pozwala najmłodszym rozwijać swoje zainteresowania a ponadto wspomaga integrację w grupie i przygotowuje do dalszych etapów edukacji już na poziomie szkolnym.  Każda z tych propozycji oparta jest na dostosowanym  do wieku uczestników programie, który przygotowuje i realizuje wykwalifikowana kadra instruktorów. Zajęcia odbywają się średnio raz w tygodniu w wymiarze czasowym pełnej godziny zegarowej a opłaty w zależności od rodzaju zajęć plasują się w granicach od 15 zł do 60 zł miesięcznie.

Czerwiec w Centrum Kultury to gorący i bardzo aktywny czas. Każda grupa organizuje  artystyczne zakończenie roku. Na takie podsumowaniu dzieciaki zapraszają swoich najbliższych, pokazy taneczne czy wystawy prac plastycznych to ogromne wydarzenie dla każdego starszego i młodszego uczestnika zajęć. Oczywiście juz tradycyjnie każdy uczestnik zajęć otrzymuje pamiątkowy dyplom oraz drobny upominek.

W tym roku postanowiliśmy zmienić zasady zapisów na kolejny rok i w związku z powyższym dzieci zapisane na listach obecności w roku bieżącym miały pierwszeństwo zapisu na listy obecności na zajęcia już w roku 2016/2017. Jedynym   warunkiem było wypełnienie  deklaracji chęci uczestnictwa w zajęciach w nowym roku, które wręczane były wszystkim rodzicom jeszcze przed zakończeniem roku. II etap naboru ogłaszany będzie w miesiącu sierpniu i wrześniu,  z dołożeniem wszelkich starań by każdy, kto zechce skorzystać z naszej oferty znalazł tu swoje miejsce. Oczywiście, jak co roku staramy, się również by w każdym harmonogramie zajęć znalazły się tzw. nowości, tym razem trwają rozmowy z instruktorami grupy teatralnej, sekcji wokalnej, formacji cheerleaderek oraz robotyki. O wszystkim będziemy Państwa informować na naszych portalach internetowych. Zapisy na zajęcia  podczas  trwania II etapu naboru będą prowadzone również telefonicznie  a zajęcia ruszą jak co roku po połowie miesiąca września.

Serdecznie zapraszamy wszystkich i starszych i młodszych do Centrum Kultury a wszystkim, którzy już rozpoczęli wakacje bardzo serdecznie dziękujemy za ten kolejny, wspólny rok, jednocześnie gratulując sukcesów.

Centrum Kultury w Gdowie, ul. Krakowska 398, 32-420 Gdów; Tel. 12 251 43 67/  512 186 807/ 507 019 380; www.ckgdow.pl;  e-mail: biuro@ckgdow.pl

Magdalena Ciężarek

[Not a valid template]

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content