Latem wyjeżdżamy, zostawiamy domy puste, a dzieci częściej i na dłużej wymykają się spod oka rodziców. Na co zwrócić szczególną uwagę i jak lepiej chronić się przed przestępcami, pytamy komendanta gdowskiego Komisariatu Policji podinsp. Zbigniewa Klepkę.
MG:O czym pamiętać, aby po powrocie z wakacji nie spotkała nas przykra niespodzianka?
ZK: Generalnie gmina Gdów jest bezpiecznym miejscem do mieszkania. Oczywiście zdarzają się kradzieże czy kradzieże z włamaniem, ale nie są liczne. W kwestii zabezpieczenia domów pamiętajmy, że wyjeżdżając należy dokładnie zamknąć drzwi i okna, włączyć alarm. Bardzo dobrze, gdy mamy monitoring na posesji lub wbliskim sąsiedztwie. W razie włamania pomaga to w szybkim ujęciu sprawcy. Jednak najlepszym alarmem jest dobry i czujny sąsiad. Kiedy wyjeżdżamy, poinformujmy go jak długo nas nie będzie i poprośmy, aby zwracał uwagę, czy w pobliżu nie kręcą się podejrzane osoby. Gdy ktoś zauważy obcych lub pojazdy, które zatrzymują się przed domem, należy starać się zapamiętać jak najwięcej szczegółów. W razie wątpliwości, kim są te osoby, powinno się powiadomić policję dzwoniąc na 112 lub 997. Takie zgłoszenie może być anonimowe. Trzeba pamiętać, że złodziej najpierw obserwuje dom, sprawdza czy jest alarm czy nie, jakie są zabezpieczenia, czy wewnątrz na pewno nikogo nie ma. Z doświadczenia wiemy, że jeśli są dwa podobne domy, jeden z alarmem drugi bez, to złodziej wybierze ten bez alarmu. Należy również rozważnie zamieszczać informacje np. na FB chwaląc się zdjęciami z wakacji. Może lepiej to zrobić już po powrocie, nie dając potencjalnym złodziejom informacji, gdzie jesteśmy i jak długo nas nie będzie w domu. Nie powinniśmy też przechowywać w mieszkaniu cennych rzeczy, zwłaszcza bez zabezpieczenia. Dotyczy to również narzędzi, które trzymamy w garażach i komórkach. Kradzieże takich rzeczy zdarzają się zwykle w nocy, nawet jeśli właściciele są w domu. Lata spokoju usypiają naszą czujność i nie myślimy, że włamanie może nam się przydarzyć. Często okazja czyni złodzieja.
MG:Drugą sprawą jest kwestia bezpieczeństwa młodzieży i dzieci. Czy może Pan przypomnieć najważniejsze wskazówki?
ZK: Temat jest bardzo rozległy, więc tylko nadmienię o najważniejszych sprawach aktualnych przez cały rok. Przypominam, że sprzedaż alkoholu osobom poniżej 18 roku życia jest przestępstwem. Niestety, ale często młodzież zdobywa alkohol dzięki dorosłym, którzy albo go sprzedają, albo pośredniczą w zakupie. Kolejna sprawa to porozumienie rodziców z dzieckiem. Opiekunowie powinni wiedzieć, gdzie ich syn czy córka wychodzi, do kogo idzie, na jak długo. Najlepiej gdyby znali kolegów swoich dzieci, a nawet mieli do nich numer telefonu. Rodzice powinni też przypominać, aby komórka była naładowana, bo często dziecko ma telefon przy sobie, ale nie można się do niego dodzwonić, bo jest rozładowany. Ważne, zwłaszcza w przypadku dzieci, z podstawówki, aby ich znajomymi byli rówieśnicy. Gdy dziecko zaczyna obracać się w grupie starszych kolegów i koleżanek, musimy być bardziej czujni. Problem narkotyków i dopalaczy nie jest u nas wyjątkowo widoczny, co nie oznacza, że nie ma takich przypadków. Rodzice muszą obserwować dzieci, przede wszystkim zwracać uwagę na nagłe zmiany zachowania nastolatków. Kolejnym zagrożeniem, nie tylko w czasie wakacji, jest internet. Rodzice powinni kontrolować, w jaki sposób dziecko korzysta z sieci, jakie strony przegląda. Warto również zakładać blokady rodzicielskie.
MG:Jeszcze kilka słów o bezpieczeÅ„stwie nad wodÄ… i na drodze…
ZK: Czas wolny, upaÅ‚y zachÄ™cajÄ… do kÄ…pieli. U nas nie ma problemu nielegalnych kÄ…pielisk, jednak trzeba przypominać, że nie wolno kÄ…pać siÄ™ w stawach i na wyrobiskach pożwirowych. JeÅ›li dzieci chcÄ… pobrodzić w rzece, to zawsze powinny być pod nadzorem dorosÅ‚ych. JeÅ›li chodzi o bezpieczeÅ„stwo na drodze pamiÄ™tajmy, że dzieci poniżej 7 roku życia muszÄ… być pod opiekÄ… kogoÅ› starszego, minimum dziecka 10-letniego. Kiedy jest chodnik, mamy obowiÄ…zek z niego korzystać, gdy go nie ma – poruszamy siÄ™ zawsze lewÄ… stronÄ… jezdni. PamiÄ™tajmy też o noszeniu odblasków. Od zmierzchu do Å›witu na terenie niezabudowanym jest to nasz obowiÄ…zek. Od kilku lat funkcjonuje Krajowa Mapa ZagrożeÅ„ i BezpieczeÅ„stwa (KMZB), gdzie można zasygnalizować nieprawidÅ‚owoÅ›ci, na które winna zareagować Policja. Od wrzeÅ›nia 2016 r. na terenie gmin Gdów i Biskupice wpÅ‚ynęło ok. 700 zgÅ‚oszeÅ„. Od niedawna jest możliwość dodania zdjęć, dlatego zachÄ™cam do korzystania z takiej możliwoÅ›ci przekazywania sygnałów do KP w Gdowie. PamiÄ™tajmy, że KMZB nie sÅ‚uży do zgÅ‚oszeÅ„ alarmowych, gdyż wtym wypadku konieczne jest zgÅ‚oszenie na nr alarmowy tj. 997 lub 112.