Przejdź drogą, którą przeszedł Karol Wojtyła dokładnie 72 lata temu…

Dziś, 28 lipca, przypada 72 rocznica przybycia ks. Karola Wojtyły do Niegowici. Z tej okazji, w roku w którym świętujemy setną rocznicę urodzin Papieża Jana Pawła II, zachęcamy do włączenia się w obchody upamiętnające tego wielkiego Polaka. Jak wiemy, pandemia pokrzyżowa wiele planów, zarówno lokalnych jak i krajowych, na wydarzenia jubileuszowe. W związku z tym narodziły się inne, nowe inicjatywy, które w dobie koronawirusa pozwolą uczcić osobę Ojca Świętego. Jedną z takich inicjatyw jest pielgrzymka- rodzinna wędrówka drogą, którą w 1948 roku, szedł Karol Wojtyła do Niegowici. 

Gmina Gdów przygotowała pamiątkowe widokówki, które można odebrać do 31 lipca w Biurze Obsługi Mieszkańców w Urzędzie Gminy. Z tymi widokówkami wędrujemy z Gdowa do Niegowici, po drodze zbierając pieczątki. Pierwszą otrzymacie już w UG, na symbolicznym stracie wędrówki. Kolejne przybijecie w Hotelu Oriza, przy kapliczce w Marszowicach, w Niegowici w Pizzerii pod Kasztanami (od. godz. 11) oraz w Niegowici w sklepie OdiDo naprzeciw Kościoła.

Każdy, kto zgłosi się do Urzędu Gminy po widokówkę, otrzyma też kartkę, z dokładną informacją, jak przebiega trasa. W naszej wędrówce prowadzą nas znaki Szlaku Papieskiego.

Przypominijmy jeszcze raz jak Jan Paweł II wspominał tą drogę w książce „Dar i Tajemnica” – Dojechałem autobusem z Krakowa do Gdowa, a stamtąd jakiś gospodarz podwiózł mnie szosą w stronę wsi Marszowice i potem doradził mi iść ścieżką wśród pól, gdyż tak miało być bliżej. W oddali było już widać kościół w Niegowici. A był to okres żniw. Szedłem wśród łanów częściowo już skoszonych, a częściowo czekających jeszcze na żniwo. Pamiętam, że w pewnym momencie, gdy przekraczałem granicę parafii w Niegowici, uklęknąłem i ucałowałem ziemię. Nauczyłem się tego gestu chyba od św. Jana Marii Vianneya. W kościele pokłoniłem się przed Najświętszym Sakramentem, a następnie poszedłem przedstawić się mojemu proboszczowi. I tak rozpoczęła się moja praca duszpasterska na pierwszej parafii.

Szczegółowy opis trasy:

1. w Urzędu Gminy należy odebrać pamiątkową widokówkę z pierwszą pieczątką
2. następnie należy udać się chodnikiem ul. Bocheńską w kierunku ronda ks. Karola Wojtyły, drugą pieczątkę otrzymacie w Hotelu Oriza (obok pomnika i ronda im. Karola Wojtyły w Gdowie), tam też czeka na Was słodka przekąska i możliwość odpoczynku
3. stamtąd należy udać się poboczem drogi wojewódzkiej w kierunku Marszowic i na pierwszym skrzyżowaniu skręcić w lewo, prowadzić Was będą strzałki kierunkowe zamontowane na ogrodzeniach posesji naszych mieszkańców, po wejściu na drogę lokalną należy kierować się prosto do Kapliczki z Jezusem Ukrzyżowanym na „Lasowych Domach”, w tym miejscu Karol Wojtyła, przekraczając granicę parafii, uklęknął i ucałowałem ziemię, tam czeka na Was trzecia okolicznościowa pieczątka, którą należy samodzielnie odbić na odwrocie widokówki (pieczątka schowana jest w pojemniku pomiędzy zniczami i kwiatami)
4. dalej szlak papieski prowadzi drogą wśród pól uprawnych, po pokonaniu polnej drogi należy skręcić w lewo (zgodnie ze znakami kierunkowymi) i szerokim chodnikiem podążać w kierunku Niegowici, kolejny postój i okolicznościowa, czwarta pieczątka czaka na Was w „Pizzerii pod Kasztanami (po prawej stronie drogi, od godziny 11.00), tam również czeka na Was chłodny napój
5. przed Wami ostatni fragment pielgrzymki, za mostkiem należy kierować się chodnikiem w lewo, i tak dotrzecie do kościoła w Niegowici, ostatnią , piątą pieczątkę otrzymacie w sklepie Odido (Naxpol) naprzeciw świątyni.

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content