Stworzona przez Ministerstwo Cyfryzacji aplikacja mobilna ProteGO Safe, która ma pomóc w ograniczaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa jest już dostępna. Jak działa i co w niej znajdziemy?
ProteGo Safe jest aplikacją do samokontroli i monitorowania własnego stanu zdrowia. ProteGO Safe zachęca nas do wykonywania codziennych testów, w których odpowiadamy na ogólne pytania odnośnie naszego stanu zdrowia. Dzięki temu mamy swoisty „dziennik”, który na bieżąco pozwala weryfikować, czy i w jakiej grupie ryzyka zakażenia jesteśmy. To też całkiem przydatna skarbnica wiedzy na temat zaleceń, numerów telefonów, czy adresów szpitali zakaźnych w całej Polsce.
Bardzo ważne jest to, że aplikacja wdrażana jest przez Ministerstwo Cyfryzacji. Wszystkie pojawiające się w niej informacje to oficjalne, wiarygodne i aktualne komunikaty o sytuacji związanej z pandemią koronowirusa, jakie przekazuje m.in. WHO i Ministerstwo Zdrowia. Informacje jak zachować środki ostrożności i jak postępować w przypadku podejrzenia infekcji u siebie lub swoich bliskich.
Aplikacja jest w pełni bezpieczna – dane użytkownika są zapisywane tylko na jego urządzeniu, nie są przesyłane na zewnątrz – nikt poza nim nie ma do nich dostępu.
Jak to działa?
Zaczynamy od odpowiedzi na kilka krótkich pytań: Imię, płeć, wiek, a dalej – czy cierpisz na jakąś dolegliwość, jaką masz grupę krwi, czy palisz papierosy. Kolejny krok to wykonanie testu oceny ryzyka. Tu także odpowiedzi na pytania nie powinny sprawić kłopotu. Zaczynamy od zaznaczenia odpowiedzi, które nas dotyczą. Chodzi o takie informacje jak np.: czy zdiagnozowano u nas przewlekłe choroby płuc, wątroby, nerek, niewydolność serca, czy cierpimy na choroby obniżające odporność lub bierzemy działające w ten sposób leki, czy chorujemy na nowotwór.
Kolejny krok to odpowiedź na pytanie, czy mamy któryś z wymienionych objawów – gorączka, kaszel, duszność. Ważne – chodzi o nowe objawy, a nie te związane z chorobami przewlekłymi.
Przechodząc dalej odpowiadamy na pytanie o to, czy mamy jakiekolwiek inne objawy, np. osłabienie, bóle mięśni, bóle głowy, biegunkę, mdłości lub ból gardła.
Kolejne pytanie – czy w ciągu ostatnich 14 dni mieliśmy bliski kontakt z osobą z podejrzeniem zakażenia koronawirusem?
Kluczowe jest, aby na pytania odpowiadać zgodnie z prawdą. To dla naszego dobra, a przede wszystkim zdrowia. Samokontrola nie jest diagnozą. Tę może wystawić tylko lekarz. Zgromadzone w „dzienniku” informacje mogą mu w tym pomóc, jeśli pacjent zdecyduje się na ich pokazanie.
I to tyle. Po uzupełnieniu testu, system sprawdza (na podstawie wytycznych WHO i Głównego Inspektoratu Sanitarnego) do jakiej grupy ryzyka kwalifikują się nasze odpowiedzi.
A grupy są trzy:
- Niska – przestrzegaj zaleceń ekspertów, zasad higieny i bezpieczeństwa. Dbaj o siebie, regularnie monitoruj swój stan zdrowia.
- Średnia – zostań w domu, przestrzegaj zaleceń ekspertów, zasad higieny i bezpieczeństwa. Dbaj o siebie, regularnie monitoruj swój stan zdrowia.
- Wysoka – pilnie skontaktuj się ze specjalistą.
To bardzo ważne, abyśmy testy wypełniali regularnie. Dlatego apka codziennie nam o tym przypomina.
Aplikacja już teraz, dzięki samokontroli zdrowia, pomoże w ograniczaniu tempa i zasięgu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Stanowi profesjonalną pomoc zarówno dla zdrowych, jak i zakażonych osób. Wkrótce zostanie uzupełniona o moduł wykorzystujący technologię Bluetooth. Dzięki niemu użytkownicy z aktywnym kontem w ProteGO, zbieraliby informacje o innych użytkownikach w pobliżu. Gdy jeden z nich zostanie zdiagnozowany i podzieli się tą informacją – wszystkie osoby, z którymi miał styczność w ostatnich 14 dniach, dostaną powiadomienia.
Pobierz i zainstaluj aplikacje: ProteGO Safe.
Szczegóły: zobacz tutaj
Źródło: www.gov.pl