Prosto do celu- rozmowa z łucznikiem Krzysztofem Włosikiem

W Gminnej Hali Sportowej rozpoczęły się nowe zajęcia organizowane przez Centrum Kultury w Gdowie- łucznictwo. Treningi odbywają się w dwóch grupach, w poniedziałki o godzinie 16.00 i w czwartki o godzinie 15.00. Koszt zajęć to 40zł/miesiąc (1x w tygodniu). Są jeszcze wolne miejsca, zapisy oraz szczegółowe informacje można uzyskać w Centrum Kultury w Gdowie i pod numerem telefonu: 512 186 807.

Już teraz zapraszamy na rozmowę z trenerem, Krzysztofem Włosikiem, który opowie nam o swojej przygodzie z łucznictwem i o nowych zajęciach.

MG: Jak zaczęła się Pana przygoda z łucznictwem?

KW: To było w roku 1973. Miałem wtedy 16 lat. Gdy patrzyłem na strzelające już, moje starsze rodzeństwo, bardzo spodobała mi się ta nietuzinkowa dyscyplina sportowa. Zachwycony osiągnięciami mojego brata i siostry, chciałem spróbować swoich sił i tak trafiłem do klubu.

MG: Który sukces Pana – jako zawodnika – był najważniejszy, a który znaczył najwięcej dla Pana jako trenera?

KW: Największym sukcesem było zakwalifikowanie się na Igrzyska Olimpijskie w Moskwie w roku 1980, gdzie zdobyłem 10 miejsce. Do moich osiągnięć mogę też zaliczyć rekord świata na odległości 30 metrów na zawodach międzynarodowych, brązowy medal drużynowy na Mistrzostwach Europy oraz 6-krotny tytuł Mistrza Polski Seniorów. Natomiast gdy byłem trenerem kadry w latach 2008-2010 zdobyliśmy z zawodnikami dwa brązowe medale na Mistrzostwach Świata Juniorów w USA. Do sukcesów trenerskich z dumą zaliczam zdobycie przez moich wychowanków: złotego medalu na Pucharze Europy Juniorów we Włoszech i brązowego medalu na Pucharze Europy Seniorek w Holandii oraz wielokrotne zdobycie przez moich zawodników złotych medali w Indywidualnych i Drużynowych Mistrzostwach Polski

MG:  W Gminnej Hali Sportowej w Gdowie rozpoczęły się zajęcia z łucznictwa, wciąż można dołączyć do grupy. Chętni trenują pod Pana okiem. Proszę powiedzieć, kto może uczestniczyć w zajęciach? Czy są ograniczenia wiekowe?

KW:  W tych zajęciach mogą brać udział wszyscy chętni. Sugerujemy wiek uczestników od 10 lat wzwyż, ale czasem młodsze dziecko, 8- 9-latek radzi sobie z łukiem, może przyjść spróbować swoich sił.

MG: A jakie trzeba mieć cechy, aby odnaleźć się w łucznictwie?

KW: Myślę, że pracowitością i cierpliwością można zdobyć wielkie sukcesy. Liczy się również zaangażowanie, ale też uśmiech i dobra zabawa.

MG: Jak często będę odbywać się treningi w Gdowie i jak one będą wyglądać? Czego mogą spodziewać się osoby przychodzące na zajęcia pierwszy raz?

KW: Treningi odbywają się w dwóch grupach, w poniedziałki i czwartki w godzinach popołudniowych. Rozpoczynamy je zapoznaniem się z regulaminem torów łuczniczych,następnie będzie rozgrzewka przygotowująca do strzelania i różne formy strzelania: do punktów, do tarczy, do balonów itp. Osoby, które przyjdą na trening po raz pierwszy mogą spodziewać się fajnej zabawy i przygody z łukiem.

MG: Czy trzeba mieć własny łuk? W co muszą się wyposażać uczestnicy zajęć?

KW: Na zajęciach będzie możliwość wypożyczenia łuków. Uczestnicy zajęć muszą wyposażyć się w strój sportowy  i dobry humor.

MG: Mówi się, że sport to zdrowie. Jak łucznictwo wpływa na nasz organizm?

KW: Łucznictwo uczy koordynacji ruchowej, wyrobienia koncentracji i ma duży wpływ na dobrą postawę.

MG: Pana działalność w łucznictwie nie ogranicza się do prowadzenia treningów…

KW: Oprócz treningów organizuję zawody łucznicze, imprezy okolicznościowe dla dzieci i młodzieży, zgrupowania sportowe, pikniki dla osób niepełnosprawnych.

MG: Jak ocenia Pan naszą bazę sportową pod kątem treningów łucznictwa? Dlaczego wybrał Pan Gdów na kolejne miejsce, gdzie będzie kształcił Pan młodych łuczników?

KW:  Dlaczego Gdów? Ponieważ to piękna i malownicza miejscowość, w której mam nadzieję, że znajdę kolejnych wybitnych zawodników. Uważam, że obiekt bardzo dobrze dostosowany jest do treningów łuczniczych.

 

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content