Propozycje turystyczne na ostatnie dni wakacji: zwiedzamy zamki

Powoli wakacje dobiegają końca. Jeśli macie jeszcze ochotę na wycieczki proponujemy wejście w świat królów, księżniczek, legend, białych dam i rycerzy, czyli zwiedzamy zamki w niedalekiej okolicy.

Zamek w Wiśniczu

Zamek w Wiśniczu to regularna, czteroskrzydłowa budowla z dziedzińcem i czterema wieżami. Jego początki wiążą się z działalnością gospodarczą Kmitów herbu Szreniawa, którzy około połowy XIV w. rozpoczęli tworzenie wokół Wiśnicza klucza posiadłości ziemskich. Wzniesiony w tym czasie zamek pełnił funkcję obronnej rezydencji właścicieli. Fundatorem warownej siedziby był Jan Kmita, sprawujący w latach 70. XIV urzędy starosty sieradzkiego, ruskiego i krakowskiego. Po raz pierwszy istnienie zamku poświadczają rachunki żup bocheńskich z lat 1396.

Więcej informacji na stronie: Zamek w Wiśniczu

 

Zamek w Niepołomicach

Zamek królewski w Niepołomicach jest fundacją króla Kazimierza Wielkiego, wzniesioną w pierwszej połowie XIV wieku jako budowla obronna, a zarazem zamek myśliwski . Odbywały się tutaj zjazdy koronne, sądy nadworne, nadawano przywileje, przyjmowano poselstwa, a przede wszystkim polowano w pobliskiej puszczy.

W XVI wieku zamek został przebudowany w stylu renesansowym i stał się królewską rezydencją określaną często „drugim Wawelem”.

Dziś w zamku działa Centrum Konferencyjne z hotelem i restauracją, organizowane są koncerty, kongresy, spotkania biznesowe, uroczystości rodzinne itp.

Mające tu swoją siedzibę Muzeum proponuje zwiedzanie zamku, podczas którego przewodnicy opowiadają historię i legendy tej liczącej niemal siedemset lat rezydencji królewskiej.

Więcej informacji na stronie: Muzeum Niepołomice

Zamek Tenczyn

Ruiny zamku leżącego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, wybudowanego w systemie tzw. Orlich Gniazd, we wsi Rudno, w powiecie krakowskim znajdują się w odległości 24 km od Krakowa.
Ruiny zamku stoją na dawnym stożku wulkanicznym, będącym najwyższym wzniesieniem Garbu Tenczyńskiego (Góra Zamkowa)

więcej informacji na stronie: Zamek Tenczyn w Rudnie

Zamek Tropsztyn

Rekonstrukcja zamku obronnego wzniesiona na stromym półwyspie oblanym z trzech stron rzeką Dunajec w gminie Czchów. Historia zamku jest związana z położoną po przeciwległej stronie rzeki wsią Tropie. Od 1995 roku zamek jest w trakcie permanentnej odbudowy, zgodnie z planem opracowanym i zatwierdzonym przez wybitnych historyków, archeologów i architektów z regionu Małopolski. Życzeniem Fundacji jest, aby odbudowany zamek był praktycznie niezniszczalny. To jedyny warunek postawiony konstruktorom i projektantom. 

Więcej informacji o zamku znajdziesz na stronie: Zamek Tropsztyn

Zamek Moszna

Zabytkowa rezydencja położona we wsi Moszna, w województwie opolskim. Jest jednym z najbardziej znanych obiektów zabytkowych na ziemi opolskiej. Od 1866 do 1945 roku był rezydencją śląskiego rodu Tiele-Wincklerów, potentatów przemysłowych. Budowla posiada 99 wieżyczek i 365 pomieszczeń. Swym wyglądem przypomina zamek z bajek.

Więcej informacji na stronie: Zamek Moszna

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content