Premiera filmu: Pasja z głębi ziemi. Alfons Długosz i dzieło jego życia

28 lipca przypada 120. rocznica urodzin Alfonsa Długosza, twórcy Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Z tej okazji Muzeum zrealizowało film dokumentalny „Pasja z głębi ziemi. Alfons Długosz i dzieło jego życia”, którego premiera będzie miała miejsce 28 lipca o godz. 17.00 w Zamku Żupnym w Wieliczce. Rezerwacja udziału jest możliwa przez formularz zgłoszeniowy na www.muzeum.wieliczka.pl .

Alfons Długosz to niestrudzony pasjonata Wieliczki i kopalni, doskonały fotografik, wizjoner i społecznik, doprowadził do uratowania wielu cennych zabytków z opuszczonych komór kopalni soli. Jego największym dokonaniem było utworzenie nowoczesnego Muzeum w kopalni soli chroniącego bezcenne zabytki kultury materialnej wielickich górników: wielkie machiny górnicze, urządzenia, narzędzia, okazy soli i dzieła sztuki. Wiele eksponatów Długosz pozyskał w wyniku żmudnych poszukiwań w starych, zapomnianych i czasem zagrożonych komorach.

Film o Alfonsie Długoszu jest zapisem wspomnień byłych pracowników Muzeum: Elżbiety Kalwajtys, Michała Kaszowskiego, Wojciecha Faruzela, Tadeusza Janisza, Bolesława Gawrona, a także Pani Jadwigi Dudy i Dyrektora Muzeum Jana Godłowskiego. Dokument ten zostanie również opublikowany na Facebooku Muzeum 28 lipca o godz. 19.00.

 

Źródło: Muzeum Żup 

Autor: Redaktor3

Udostępnij post na:

Skip to content