Poznajmy Samorządowy Żłobek w Gdowie

Od stycznia 2022 roku w Gdowie funkcjonuje Samorządowy Żłobek.

Placówka zaczęła swoją działalność 3 stycznia br., zajęcia adaptacyjne dla podopiecznych rozpoczęły się 10 stycznia. Samorządowy Żłobek w Gdowie może przyjąć 50 dzieci w sytuacji, gdy zdeklarowany czas pobytu dziecka przekracza 5 godzin dziennie. Liczba wolnych miejsc wyczerpała się na tyle szybko, że konieczne było utworzenie listy rezerwowej. Żłobek może sprawować opiekę nad dziećmi w wieku od ukończenia przez dziecko 20 tygodnia życia do końca roku szkolnego, w którym kończy ono 3 lata. Na chwilę obecną najmłodsze dziecko ma 8 miesięcy.

Do budowy samorządowego żłobka przygotowywaliśmy się już wcześniej. W 2018 roku zakupiliśmy trzy działki przy Przedszkolu Samorządowym w Gdowie, z myślą o tej inwestycji. Skorzystaliśmy z programu „Maluch+” oraz z drugiej edycji rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Pozyskana przez gminę, dzięki tym programom kwota 6,9 mln zł pozwoliła na budowę żłobka oraz rozbudowę przedszkola – mówi Zbigniew Wojas – Wójt gminy Gdów.
Budynek jest obiektem wolnostojącym, niepodpiwniczonym, dwukondygnacyjnym z poddaszem użytkowym. Wiosną planowany jest drugi etap inwestycji, na poddaszu powstaną cztery sale zabaw dla ok. 60-70 przedszkolaków – dodaje Gospodarz gminy Gdów.

Do dyspozycji maluszków są trzy przestronne, kolorowe i jasne sale. Przy każdej z nich znajduje się toaleta z kabiną prysznicową. Wyposażenie sal dostosowane jest do potrzeb danej  grupy wiekowej. 

Do placówki uczęszczają trzy grupy dzieci, podzielone ze względu na wiek. W  pierwszym  tygodniu  działalności naszej placówki dzieci mogły skorzystać ze Żłobka w godzinach od 8 do 12. Od poniedziałku 17 stycznia działamy już w pełnym wymiarze czyli od godz. 6.30 do 16.30. W Żłobku prowadzimy własną kuchnię, tak więc każde dziecko może skorzystać z 4 posiłków dziennie, tj. śniadanie, drugie śniadanie, obiad (zupa i drugie danie) oraz podwieczorek. W przyszłości będzie możliwość zorganizowania zajęć logopedycznych, szczególne przydatnych dzieciom ze starszych grup – mówi Magdalena Cieżarek-Juszczyk, która kieruje placówką.

Aktualnie dzięki projektowi „Dzieciaki Żłobiaki – nowy żłobek w Gminie Gdów” miesięczny koszt dla rodzica wynosi 330  zł.

Dane teleadresowe:
Samorządowy Żłobek w Gdowie
Gdów 1540, 32-420 Gdów
Tel. 12 391 55 66

e-mail: sekretariat@zlobekgdow.pl

24 stycznia 2022 r. odbyło się symboliczne przecięcie wstęgi oraz poświęcenie Samorządowego Żłobka w Gdowie.

Symboliczne przecięcie wstęgi i poświęcenie nowej placówki odbyło się z udziałem wąskiego grona zaproszonych gości. Zarówno Wójt Gminy Gdów Zbigniew Wojas, jak i zaproszone osoby (wśród których byli m.in. Poseł na Sejm RP Władysław Kosiniak – Kamysz, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Jacek Kowalczyk, projektanci i wykonawcy obiektu, inspektor nadzoru, radni, przedstawiciele władz i służb) dziękowali wszystkim osobom zaangażowanym w realizację tego przedsięwzięcia zwracając uwagę na profesjonalizm budowniczych, dzięki czemu tempo realizacji inwestycji było niezwykle dynamiczne.

Źródło: Gmina Gdów.

Foto: Mój Gdów.

Autor: Redaktor3

Udostępnij post na:

Skip to content