POZNAJMY OKOLICĘ Z EKOMUZEUM MIĘDZY SZTUKĄ A ŻYCIEM – w plenerze z podcastami w tle.

Odwiedź Gdów i znajdź tablicę dedykowaną Ludwikowi Solskiemu, posłuchaj podcastu na temat domu Kazimierza Mikulskiego w Hucisku, przespaceruj się ścieżką kulturową w Hucisku i odkryj inne osobowości związane z Huciskiem, wejdź na kopiec Dąbrowskiego w Pierzchowie i zobacz, co widać ze szczytu – to tylko niektóre z poleceń do wykonania przez wędrujących ścieżką biograficzną i kulturową dotyczącą osób, których ślady można znaleźć między innymi w gminie Gdów. Do poznawania historii okolicy i osób z nią związanych zachęca Fundacja Plenerownia, polecając także wysłuchanie serii podcastów, umożliwiających spacery dźwiękowe po okolicy. Nagrania utworzono w trakcie mikrowypraw, w celu dokumentacji lokalnego dziedzictwa i zbierania historii pod kątem utworzenia ekomuzeum.

Ścieżka biograficzna, ścieżka kulturowa dotycząca osób, których ślady można znaleźć w okolicy. Sprawdź, jakie niesamowite osoby są związane z naszą okolicą. Twórcze umysły, artyści, pionierzy, wynalazcy, społecznicy, patrioci… Odkryj ludzi, którzy przez wieki planowali, działali, pokonywali przeciwności i na różne sposoby wpływali na swoje otoczenie. Poznaj także tych, którzy gościli tu niedługo, trafili przejazdem albo zrządzeniem losu, ale zostali zapamiętani lub został po nich ślad w przestrzeni. Przekonaj się, jakie fantastyczne historie można poznać wyruszając na mikrowyprawę o parę kilometrów od domu. Zainspiruj się osobowościami spotkanymi po drodze w Ekomuzeum między sztuką a życiem

– zachęcają Organizatorzy. 

Oprócz Gdowa, Huciska, Pierzchowa czy Niegowici Plenerownia zachęca także do odwiedzenia Grodkowic, Nowego Wiśnicza, Wieliczki, Bochni oraz innych miejscowości. Nagrania dźwiękowe najlepiej słuchać po kolei, ale można także wybiórczo. 

Słuchowiska dostępne są pod adresem: http://ekomuz.pl/podkasty/ . 

Ekomuzeum to nie jedno miejsce, a sieć rozproszonych w terenie obiektów, które wspólnie tworzą żywą kolekcję, gdzie przyroda, kultura i historia są prezentowane wspólnie, w miejscu ich pierwotnego występowania. To cenna inicjatywa , która pozwala w wyjątkowy sposób zobaczyć, poznać i doświadczyć różnych wartości regionu, a więcej na ten temat można przeczytać na naszym portalu TUTAJ. 

W imieniu organizatora zachęcamy do wypraw z słuchowiskiem w tle!

Źródło i foto: Fundacja Plenerownia. 

 

 

 

Autor: Redaktor3

Udostępnij post na:

Skip to content