Poznajmy je bliżej- WTZ w Podolanach, co to takiego?

Niejednokrotnie wspominaliśmy już o Warsztatach Terapii Zajęciowej w Podolanach, jak chociażby ostatnio przekazując ich prośbę o wsparcie finansowe na zakup nowego busa dla podopiecznych Fundacji czy informując o możliwości zakupu stroików na groby, robionych właśnie przez nich. I choć czasem słyszymy o WTZ, bo działają na terenie naszej gminy już od 15 lat, czy wiemy na czym one polegają, kto z nich korzysta i jaki jest cel ich prowadzenia?

Właśnie na te pytania chcemy dziś odpowiedzieć. Przedstawić ideę WTZ tym, którzy jeszcze ich nie znają.

Warsztaty Terapii Zajęciowej  w Podolanach działają od ponad 15 lat. Powstały 1 marca 2001 r. przy Fundacji Osób Niepełnosprawnych.  Warsztaty są placówką pobytu dziennego dla 30 osób niepełnosprawnych ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności zamieszkałych na terenie powiatu wielickiego. Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku, po 7 godzin dziennie.

Celem placówki jest stworzenie osobom niepełnosprawnym, niezdolnym do podjęcia pracy, możliwości rehabilitacji społecznej i zawodowej. Przede wszystkim chodzi o nabycie przez nich umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia.

W ramach warsztatów prowadzonych jest sześć pracowni głównych: plastyczna, ceramiczna, dekoratorska, krawiecka, stolarska i rzemiosł różnych, komputerowo-poligraficzna oraz rotacyjna gospodarstwa domowego, w których prowadzone są zajęcia terapeutyczne. Ponadto prowadzone są inne formy terapii takie jak: rehabilitacja ruchowa, zajęcia ogrodnicze,  katechetyczne,  z psychologiem oraz teatralne.

Warsztaty w Podolanach to nie tylko terapia, praca z osobami niepełnosprawnymi zmierzająca do osiągnięcia celów ustawowych bądź wytworzenia niepowtarzalnych wytworów sztuki, bo wykonanych przez osoby autentyczne, to przede wszystkim wyjątkowa atmosfera. Każdego dnia pracownicy uczą życia, pokazują świat, są przyjaciółmi podopiecznych, razem stawiają czoła problemom. Jak mówią „radość sukcesów naszych przyjaciół napędza do podejmowania nowych wyzwań i nadaje sens naszemu życiu„.

W pracowniach powstają piękne prace, które są przeznaczone na sprzedaż. Można także składać u nich indywidualne zamówienia. Dochód ze sprzedaży przeznaczony zostaje na rehabilitacje społeczną  uczestników WTZ .

Jak wygląda praca podopiecznych WTZ i jakie są jej efekty? Zapraszamy do obejrzenia galerii:

[Not a valid template]

źródło: Warsztaty Terapii Zajęciowej w Podolanach, FB WTZ

 

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content