Poznaj historię Gdowa grając w grę mobilną „MISJA URATUJ GDÓW”

Każdy, kto chce sprawdzić swoją wiedzę o historii Gdowa lub dowiedzieć się więcej na temat znanych osób pochodzących z ziemi gdowskiej, może zagrać w mobilną grę terenową o nazwie „MISJA URATUJ GDÓW”. Aby to zrobić wystarczy udać się z telefonem na Zarabie w Gdowie, posiadać wygodne buty oraz mieć godzinę wolnego czasu, bo tyle mniej więcej zajmuje przejście całej gry.  Przypomnijmy, że jako pierwsi „misję uratowania Gdowa” podjęły dzieci ze szkół z Gdowa i Niegowici.  Grając  pomogły odnaleźć miecz rycerza Zbigniewa oraz przyczyniły się do lokacji Gdowa. 

Gra terenowa po raz pierwszy organizowana jest przez Centrum Kultury na Zarabiu. To jest takie wydarzenie historyczne związane z 750-rocznicą lokacji Gdowa. Chcemy młodzież zachęcić, żeby szukali miejsc związanych z historią, z Gdowem. To chyba się udało, bo bardzo duże zainteresowanie jest, a z tego, co wiem, młodzież bardzo lubi tego typu gry w terenie. Sądzę, że poprzez taką grę wiele mogą się dowiedzieć o naszej miejscowości, o historii

– wyjaśniał wówczas Zbigniew Wojas, Wójt Gminy Gdów. W grze udział wzięło 120 uczniów, których powitała Dyrektor Centrum Kultury w Gdowie Wioleta Chmiela. Zadaniem uczestników było dotarcie do wyznaczonych punktów na Zarabiu oraz odpowiedzenie na pytania dotyczące Gdowa, jego historii oraz osób z nim związanych. W odpowiedzi na pytania pomagały postacie Zarabianki oraz drwala. W rzeczywistości kibicował także Gryfik, z którym potem uczestnicy gry chętnie się fotografowali, podobnie jak z postacią rycerza Zbigniewa. Na uczestników, którzy najlepiej poradzili sobie z pytaniami czekały dyplomy oraz nagrody, które wręczył Wójt Gminy Gdów Zbigniew Wojas. Po pokonaniu 4 kilometrów oraz udzieleniu odpowiedzi na wiele pytań, zmęczone dzieci z przyjemnością usmażyły kiełbaski na ognisku. Sadząc po radosnym minach, taka forma przekazu wiedzy najwyraźniej przypadła im do gustu. Relację z tego wydarzenia zorganizowanego 21 czerwca można zobaczyć na filmie TUTAJ.

Aktualnie każdy może zmierzyć się z pytaniami i podjąć wyzwanie uratowania Gdowa.

Aby zagrać w grę wystarczy udać się na Zarabie w Gdowie, posiadać smartfon lub tablet z  systemem iOS (w wersji 8.0 i wyższej) i Android (w wersji 6.0 wyższej) i mieć uruchomioną funkcję GPS. Niepełnoletni uczestnicy powinny pamiętać o pisemnej zgodzie rodzica, którą można pobrać TUTAJ a potem dostarczyć do Centrum Kultury w Gdowie. Jeszcze przed udaniem się na Zarabie można zainstalować darmową aplikację ActionTrack, dostępną w Google Play i AppStore oraz TUTAJ.

Kod QR:

REGULAMIN GRY dostępny jest TUTAJ.

Stworzenie mobilnej gry terenowej było jednym z zadań Centrum Kultury w Gdowie w ramach realizacji grantu „Konwersja cyfrowa domów kultury” dofinansowanego z Funduszy Europejskich, którego operatorem jest Narodowe Centrum Kultury. Gra jest częścią zadania „Cyfrowa Akcja – Kulturalna Reakcja”. Koszt realizacji projektu pod nazwą „Cyfrowa Akcja – Kulturalna Reakcja” wynosi 122 700 zł, a kwota dofinansowania to 116 700 zł. W ramach projektu zakupiono już pętlę indukcyjną, która ułatwi odbiór wydarzeń kulturalnych osobom niepełnosprawnym oraz elementy wyposażenia cyfrowego studia nagrań. Projekt przewiduje także szkolenia dla pracowników z tworzenia gier terenowych, stworzenie aplikacji do znajdujących się na naszym terenie zabytków kulturalnych, historycznych i sakralnych. Centrum Kultury podczas szkoleń organizowanych przez Narodowe Centrum Kultury opracowało strategię cyfrową. Celem projektu jest wyposażenie Centrum Kultury w Gdowie w kompetencje i umiejętności niezbędne do prowadzenia i rozwijania statutowych działań jednostek w zakresie edukacji kulturalnej oraz animowania działań kulturalnych w społecznościach lokalnych poprzez kompleksowe szkolenia i doposażenie w sprzęt niezbędny do prowadzenia działań edukacyjnych i animacyjnych online lub w sposób cyfrowy. Projekt Konwersja cyfrowa domów kultury finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 3.2 „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej” III Osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. Realizacja projektu odbywa się pod patronatem medialnym „Dziennika Polskiego” oraz opieką redakcyjną radia „RMF FM”.

 

Zachęcamy, by każdy spróbował swoich sił i sprawdził wiedzę o Gdowie. Pamiętajcie o zabraniu telefonu i założeniu wygodnego obuwia. Życzymy powodzenia!

 

Foto: Mój Gdów.

 

 

Autor: Redaktor3

Udostępnij post na:

Skip to content