Okres jesienno – zimowy to czas, w którym częściej dochodzi do pożarów. W wiÄ™kszoÅ›ci przypadków ogieÅ„ pojawia siÄ™ w pomieszczeniach budynków mieszkalnych (szczególnie drewnianych), kotÅ‚owniach, bÄ…dź dochodzi do pożarów sadzy w kominach. NiewÅ‚aÅ›ciwe i nieostrożne użytkowanie urzÄ…dzeÅ„ grzewczych czy pozostawienie bez dozoru wÅ‚Ä…czonych sprzÄ™tów elektrycznych nieprzystosowanych do pracy caÅ‚odobowej to najczÄ™stsze przyczyny powstania pożarów.
Jak informują strażacy od początku roku na terenie naszej gminy doszło do 3 pożarów sadzy w kominie: w Gdowie, Marszowicach oraz Jaroszówce. Natomiast w Książnicach doszło do pożaru kotłowni. W ubiegłym roku takich zdarzeń było kilkanaście.
Jak zatem dochodzi do pożarów sadzy w przewodach kominowych? Jak się ustrzec groźnej sytuacji? Co należy zrobić, gdy jednak dojdzie do zapalenia sadzy?
Czyszczenie kominów powinno się odbywać co najmniej 4 razy w ciągu roku. Gdy tego nie zrobimy wewnątrz komina gromadzą się materiały palne. Zebrana sadza zacznie się palić i może spowodować pęknięcie komina i przedostanie się ognia do budynku mieszkalnego lub na poddasze. Podejmując samodzielnie próbę gaszenia sadzy należy bezwzględnie pamiętać, by nie wlewać wody bezpośrednio do komina, gdyż może to spowodować rozerwanie przewodu. Do gaszenia sadzy używa się najczęściej gaśnic proszkowych.
W przypadku, gdy dojdzie do pożaru w kominie należy zadzwonić pod numer alarmowy 998 lub 112 wzywając Straż Pożarną. Ponadto, w piecu lub kominku należy wygasić ogień i wygarnąć gorący popiół. Zaleca się również zamknięcie dopływu powietrza do pieca od dołu i w miarę możliwości od góry (z braku powietrza ogień z czasem wygaśnie). Następny krok to obserwacja przewodu kominowego w pomieszczeniach mieszkalnych i na poddaszu pod kątem powstania ewentualnych pęknięć i wydostawania się w tych miejscach ognia i niebezpiecznych gazów (m.in. czadu) do wnętrza budynku. Po przyjeździe na miejsce strażaków należy przekazać im niezbędne informacje o zdarzeniu.
[Not a valid template]